Savet za štampu: Ne može broj klikova da bude jedino merilo
(Izvor: N1) – Generalna sekretarka Saveta za štampu Gordana Novaković izjavila je u Novom danu televizije N1 da čitanost i broj klikova na internet sajtovima ne mogu biti jedini kriterijum u izveštavanju medija.
Novaković je rekla da je tokom monitoringa koji je Savet za štampu obavio od aprila, pa do kraja prošle godine, samo u dnevnim novinama, u više od 3.500 tekstova evidentirano više prekršaja novinarskog kodeksa. Njen utisak je da deo urednika tabloida misli da je nemoguće praviti tabloid, a da se u isto vreme poštuje kodeks.
Ona kaže da je u poslednje vreme novinarski kodeks najčešće kršen u tekstovima o ubistvu Jelene Marjanović i zdravstvenom stanju Nede Arnerić i Bate Živojinovića, kao i da urednici istovremeno tvrde da su ti tekstovi jako čitani. Generalna sekretarka Saveta za štampu je rekla da razume da novine moraju da se prodaju, ali da broj prodatih primeraka ili klikova na internet sajtu ne može jedini kriterijum, već da se mora voditi računa o javnom interesu.
Mediji su, kako kaže, preplavljeni poluinformacijama i potpuno nebitnim informacijama. Dodaje i da je najporaznija posledica svega toga što čitaoci, kada pročitau tekst u novinama, prvo pomisle “ako je ovo uopšte tačno”, a to je pitanje koje ne bi smelo da se postavlja. Novaković je ukazala i na situaciju da u istim novinama u tri dana imate potpuno različite informacije o istom slučaju, ili da se u dve novine istog izdavača, objave potpuno kontradiktorne informacije.
Gošća Novog dana je rekla i da je Savet za štampu pokrenuo monitoring kako bi uvideli razliku između onoga što dobijaju kroz žalbe i stvarnog stanja u medijima. Ona je rekla da je broj žalbi drastično manji u odnosu na slučajeve kršenja kodeksa zato što su dosad Savetu mogle da se žale samo osobe koje su lično oštećene. Dodaje i da su česte situacije da oštećeni jedna čekaju da se cela pričao zaboravi, kao i da mnogi ne znaju da mogu da se obrate Savetu i da on može da reaguje. Dodaje da je nedavno otvorena mogućnost da da članovi Komisije za žalbe sami pokreću žalbe, što bi trebalo da poboljša situaciju.
Osvrćući se na intervju sa Miloradom Ulemekom Legijom, koji je nedavno objavio tabloid Ekspres, Novaković je rekla da nije a priori protiv te vrste intervjua, ali da je pitanje šta Ulemek može novo da kaže sem onoga što je rekao na suđenju, koliko se može verovati u bilo šta što on govori, i šta je uopšte motiv za objavljivanje takvog razgovora.
Kada je reč o navodnom sukobu Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića, gošća Novog dana je rekla da se ta tema najčešće pominje u Blicu, ali i u nekim drugim medijima. Ona je rekla da je donekle saglasna sa ocenom predsednikove savetnice Stanislave Pak da Nikolić ima nepovoljniji tretman u medijima u odnosu na Vučića i neke druge ministre, ali da na pitanje ko i zašto vodi “hajku” protiv njega, odgovor najbolje znaju u predsednikovom kabinetu.
Gordana Novaković je ukazala i na to da se mediji nalaze u teškoj finansijskoj situaciji, i da je novac koji dobijaju od države i lokalnih samouprava često jedini izvor prihoda koji imaju. Ona kaže da je projektno sufinansiranje dobra ideja, ali podseća da novinarska udruženja koja prate taj proces imaju dosta primedbi. Veruje, kako kaže, da će se situacija popraviti i da je to svakako bolje renje nego ono koje smo imali ranije, kada se nije znalo kako je država dodeljivala novac medijima.
rs.n1info.com/a164562/Vesti/Vesti/Gordana-Novakovic-o-medijima-u-Srbiji.html