Promene u Savetu za štampu
(Izvor: FoNet) – Osnivači Saveta za štampu, dva novinarska i dva medijska udruženja, odlučili su da, promenama Statuta ovog samoregulatornog tela, ukinu pravo veta u Komisiji za žalbe, prilikom razmatranja slučajeva kršenja Kodeksa novinara, saopštili su danas predsednici UNS, NUNS i predsednik Upravnog odbora Asocijacije medija.
Na tribini „Nova pravila rada Saveta za štampu“, Ljiljana Smajlović je ocenila da je ukidanjem prava veta osnivača demokratizovan rad Komisije za žalbe. Ona je predvidela da će se sada videti odnos snaga među novinarskim udruženjima i medijskim asocijacijama, kakve se odluke donose i ko preteže.
„Jako je važno i da ljudi znaju šta su novinarski standardi i šta je etički, a šta nije“, objasnila je Smajlović na tribini, na kojoj su govorili i Vukašin Obradović i Zoran Sekulić.
Smajlović je naglasila i da je Savet za štampu važan oblik samoregulacije i da uopšte nije važno da li su osnivači tog tela saglasni o svakom pitanju ili ne.
Smajlović, glavna urednika dnevnog lista Politika, ukazala je, međutim, da nije saglasna sa odlukom Komisije za žalbe, donetom u četvrtak uveče, da je Politika prekršila Kodeks novinara kada je pisala o tome koje sve od nevladinih organizacija i medija dobijao američke donacije.
„Veoma je važno ko finansira medije i kako se taj novac troši“, napomenula je Smajlović i ukazala da je odluka u Komisiji za žalbe o tome da je Politika prekršila Kodeks doneta glasovima onih koji su donacije primali.
Obradović je, reagujući na tu izjavu, rekao da bi trebalo sačekati da se odluka Komisije objavi i da se vidi njeno obrazloženje. On je zamerio predsednici UNS što dovodi u pitanje moralni i prefesionalni integritet članova Komisije time što ukazuje da su oni glasali na osnovu članstva u nekom od udruženja, a ne na osnovu svog suda.
Govoreći o izmenama Statuta Saveta za štampu i Pravilnika o radu, Obradović je ocenio da je važno i to što članovi Komisije sada imaju pravo da i sami pokreću žalbe pred tim telom, jer su to do sada mogle samo zainteresovane strane. On je napomenuo da članovi Komisije neće moći da odlučuju o slučajevima kršenja novinarske etike koje su sami pokrenuli pred tim telom.
Ni predsednik Upravnog odbora Asocijacije medija Sekulić nije želeo da komentariše odluku Komisije za žalbe u slučaju Politike dok ona ne bude objavljena i obrazložena.
Sekulić je istakao da Asocijacija medija nije dobila nijednu primedbu na rad svojih predstavnika u Komisiji za žalbe i da ni na koji način ne utiče na njih prilikom odlučivanja.
Otvoreni smo za sve eventualne primedbe, dodao je Sekulić i naglasio da Asocijacija snažno podržava rad Saveta za štampu, kao samoregulatornog tela.
Sekulić je precizirao i da Komisija za žalbe ima 11 članova i da Asocijacija daje tri člana, koji su od profesionalnog i moralnog integriteta. Po dva člana Komisije daju UNS i NUNS, jednog Lokal pres, a tri člana dolaze iz javnosti, objasnio je Sekulić. Prema izmenama Statuta Saveta za štampu i Poslovnika o radu, u Komisiji će se od sada glasati većinom od osam glasova i osnivači neće imati veto.
U novom Upravnom odboru Saveta, koji bi naredne nedelje trebalo da bude konstituisan, biće predsednici UNS, NUNS, Lokal presa i Asocijacije medija, koja će imati još jednog predstavnika.