Ako mediji krše kodeks, žalite se Savetu za štampu
Savetu za štampu, koji „sudi po novinarskom kodeksu“, građani se žale na neistine i nepoštovanje privatnosti, mediji na krađu tekstova i fotografija, a nevladine organizacije na diskriminaciju, kaže sekretarka Komisije za žalbe tog saveta Gordana Novaković na sednici na Filozofskom fakultetu u Nišu.
Članovima ovog samoregulatornog tela, čija je Komisija za žalbe prvi put održala sednicu van Beograda, godišnje pristigne oko 80 žalbi, dok se o njima razmatra svakih mesec dana.
Glasanjem odlučuju da li je u konkretnom slučaju prekršen novinarski kodeks koji je za njih, kako je rečeno na sednici, „ono što je sudu zakon“. Uloga Saveta, kako kažu njegovi članovi, nije da kažnjava, nego da medijima ukaže na greške kako ih ne bi ponavljali.
Prva sednica Komisije za žalbe Saveta za štampu van Beograda (foto: Južne vesti)
Za članove Saveta naše odluke su obavezujuće u smislu da moraju da ih objave, što je vrsta moralne kazne i osude, a građani koji su se žalili dobiju moralnu satisfakciju – objašnjava Novakovićeva.
Dodaje da odluke u kojima se zaključi da su određeni mediji prekršili kodeks, dugoročno gledano, mogu dovesti do toga da im padne tiraž ili da ih oglašivači izbegavaju.
Sednici su prisustvovali i profesori i studenti Departmana za novinarstvo Filozofkog fakulteta u Nišu koji su pratili kako članovi Komisije donose odluke u 6 žalbenih postupaka.
Sednicu pratili studenti i profesori Departmana za novinarstvo Filozofskog fakulteta u Nišu (foto: Južne vesti)
Studenti su prvi put videli kako funkcioniše jedino samoregulatorno telo novinarske profesije koje bi za nju trebalo da bude najznačajnije jer promoviše etičke standarde – kaže Zoran Aracki, docent na Departmanu za novinarstvo Filozofskog fakulteta.
Mediji u nadležnosti Saveta za štampu, koji su formirali sami novinari da bi „regulisali stvari unutar svoje profesije“ su dnevne novine, magazini, lokalni mediji, portali među kojima su i „Južne vesti“ i novinske agencije.
Ako sumnja da je u njihovim tekstovima, fotografijama i audio zapisima prekršen novinarski kodeks, pravo na žalbu ima pojedinac, organizacija ili institucija koji su direktno pogođeni objavljenim sadržajem. Moguće je žaliti se i u nečije ime uz pisanu saglasnost te osobe.
U maju prošle godine, na primer, Savetu je žalbe protiv listova „Blic“ i „Alo“ poslao i sam predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji im se, kažu u Komisiji za žalbe, obratio kao građanin. Nijedna od ove dve žalbe nije bila usvojena.
25. mart 2015. godine; Južne vesti, S. J.