Savet za štampu treba da unapredi procedure
Savet za štampu je za tri godine postojanja izrastao u verodostojno samoregulatorno telo na srpskoj medijskoj sceni, ali još nije dovoljno vidjiv i treba da unapredi procedure za odlučivanje i sprovođenje svojih odluka, ocenila je Norveška ambasada koja je podržala osnivanje Saveta.
Savet za štampu osnovan je 2011, uz finansijsku podršku Ambasade Norveške, a preduslov za to bio je dogovor dva novinarska udruženja NUNS i UNS u martu 2009. da usvoje zajednički Etički kodeks.
Savet za štampu čiji je glavni zadatak nadgledanje poštovanja novinarskog Etičkog kodeksa u štampanim i onlajn medijima danas okuplja 14 dnevnih listova, 26 magazina, 34 lokalna izdanja, dva veb portala i dve novinske agencije.
Tokom 2013. Savetu je podneto 70 žalbi, a u prvih šest meseci ove godine 146, od kojih je 55 odbačeno, dok je u 46 slučajeva utvrđeno da je prekršen novinarski Etički kodeks.
Nedovoljna vidljivost, kao i činjenica da izdavači nerado obaveštavaju čitaoce o odlukama Komisije za žalbe glavni su problemi sa kojima se Savet za štampu danas suočava, a praksa je pokazala da problema može biti i prilikom donošenja odluka u Komisiji za žalbe.
Norveški ambasador Nils Ragnar Kamsvag ocenio je da je osnivanje Komisije za žalbe doprinelo jačanju profesionalne i etičke debate u medijima i među medijskim akterima.
Povodom trogodišnjice osnivanje Saveta, ambasador Kamsvag je ocenio da on postepeno preuzima ulogu koju bi trebalo da ima kao samoregulatorno telo.
„Najveći izazov pred kojim se u teškoj ekonomskoj situaciji može naći jeste ekonomska održivost Saveta“, ocenio je norveški ambasador.
14. oktobar 2014. godine; Beta