Da li je ispravno uzimati izjavu od deteta na protestu – šta kažu novinari
(Izvor: UNS) Novinarka N1 Žaklina Tatalović je na protestu održanom u Novom Sadu, zbog stradanja 14 ljudi nakon urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici, izjavu uzela i od devetogodišnjeg dečaka. Dok su ovaj postupak neki tabloidi i predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić ocenili kao zloupotrebu deteta, iz N1 su istakli da je Tatalović sa dečakom razgovarala na zahtev roditelja, ophodeći se prema njemu sa punim uvažavanjem.
O tome da li su u ovom slučaju prekršene etičke norme, Udruženje novinara Srbije (UNS) razgovaralo je sa novinarskom strukom. Šta kaže Kodeks, za UNS su govorile generalna sekretarka Saveta za štampu Gordana Novaković i članice Komisije za žalbe ovog samoregulatornog tela Olivera Milošević, Tamara Skroza i Jelka Jovanović.
Novinara i psihologa Dragana Ilića UNS je pitao da situaciju sagleda iz psihološkog i medijskog ugla. Sagovornici UNS-a bili su različitih, a neki čak i potpuno oprečnih stanovišta.
Dragan Ilić: Roditelj koji daje saglasnost odgovoran je za dete
Novinar i psiholog Dragan Ilić rekao je UNS-u da ovaj slučaj vidi kao isfabrikovanu priču.
„Mislim da se u ovom konkretnom slučaju napravila veštačka priča. Time se bavila i Ana Brnabić. Na taj način se diskredituju novinarka i televizija koja je prenela izjavu. Pored deteta je bio otac, koji je i dao saglasnost da se dete snima. Nije dete došlo samo tu“, obrazložio je Ilić.
On je ipak apostrofirao da priču treba sagledati iz novinarskog i psihološkog ugla.
„Kada je u pitanju novinarski deo, ako je tu roditelj koji je dao saglasnost, ne postoji problem. Ako me kao psihologa pitate da li bih roditelju rekao da dete od devet godina vodi na protest, odgovor je da to nije mesto za dete. To su dve različite stvari koje jasno treba da se razgraniče“, dodao je Ilić.
Dete od devet godina, kako je dodao, nije u stanju da shvati koncept politike, pa je zato i glasanje dozvoljeno samo onima koji su stariji od 18 godina.
„Protest je bio miran i nije bilo ni najavljeno ni planirano da tu bude nasilja, ali to nije izlet. To nije mesto gde bih doveo ili poručio nekome da dovede dete. Dete treba da zaštitimo od stresa, imaće ga dovoljno u životu“, nastavio je on.
Ipak, u ovoj situaciji se, kako dodaje, radi o odluci roditelja, a ne novinarke.
„Ono za šta kritikuju Žaklinu i prilog ne stoji. Političari se sa decom grle u toku svake kampanje. Ako je tu roditelj koji daje saglasnost, on je odgovoran za dete“, dodao je Ilić.
Olivera Milošević: U obzir treba uzeti okolnosti u kojima se novinarka nalazila
Predstavnica UNS-a u Komisiji za žalbe Olivera Milošević rekla je da, ako se strogo gleda Kodeks, Tatalović nije postupila u skladu sa njim, ali da treba imati u vidu i situaciju u kojoj se sve vreme nalazila ekipa N1, dok je izveštavala sa protesta. Dok su trpeli uvrede, pretnje i fizičke nasrtaje teško je bilo, dodala je Milošević, striktno odrediti da li je nešto etički ispravno.
„Moje mišljenje je da to ne treba raditi, ali da u obzir treba uzeti i okolnosti u kojima se to dešavalo, kao i to da njena namera nije bila da zloupotrebi dete. Roditelji su joj praktično rekli ‘Neka kaže on šta misli’, što je ona, verujem, nesrećno uvažila, a onda je na nju krenula hajka. Treba imati u vidu da to nije bila unapred smišljena manipulacija, da je novinarka izveštavala u nesretnim okolnostima, kao i da je ekipa N1 bila jedna jedna od retkih koje su publici iz minuta u minut prenosile informacije sa protesta“, dodala je ona.
Milošević je rekla da, po njenoj proceni, Tatalović nije bila ni svesna da krši bilo koju profesionlanu normu, uzevši u obzir da je dobila saglasnost roditelja.
Gordana Novaković: Može se govoriti o zloupotrebi emocija i nedovoljne mogućnosti rasuđivanja
Generalna sekretarka Saveta za štampu Gordana Novaković rekla je da ne može da reći da li je na snimku, objavljenom na portalu N1, prekršen Kodeks novinara Srbije, jer Komisija za žalbe Saveta za štampu još uvek nije odlučivala o tome.
„Ako se neko bude žalio na pomenuti snimak, Savet za štampu će odlučivati o tome. Zbog toga ne mogu unapred da kažem da li je prekršen Kodeks ili ne. Naglasila bih i da mi ne odlučujemo o tome da li je Žaklina Tatalović prekršila Kodeks, odnosno ne utvrđujemo pojedinačnu odgovornost novinara ili urednika, već da li je to učinio medij koji je objavio snimak. Ukoliko neko želi da preispita kako se ponela Tatalović, trebalo bi da se obrati Sudu časti novinarskog udruženja čiji je ona član. Sud časti je nadležan za odlučivanje o tome“, dodala je Novaković.
Iako, kako je istakla, bez odluke Komisije za žalbe ne može govoriti o tome da li je N1 prekršio Kodeks novinara Srbije, Novaković je za UNS pričala o odredbama Kodeksa, kao i o tome šta ona misli o ovoj situaciji.
„U Kodeksu piše da je zabranjeno intervjuisanje maloletnika bez saglasnosti roditelja. U ovom slučaju roditelj je, kako je saopšteno, dao saglasnost, a identitet deteta nije otkriven. Ipak, problem je što se u ovoj situaciji može govoriti o tome da li je bilo zloupotrebe emocija i nedovoljne mogućnosti rasuđivanja sagovornika. Čak i ukoliko je roditelj tražio da dete govori, novinar, odnosno urednik je taj koji konačno odlučjuje o tome šta će objaviti i da li je to u skladu sa pravima i iteresom deteta. Ne vidim ni javni interes da se detetu u ovoj situaciji postavljaju pitanja u vezi sa budućim učestovanjem u protestima, “, dodala je ona.
Ipak, Novaković je rekla da je kuriozitet to što se tabloidi, koji vrlo često krše prava deteta sada zalažu za njih.
„To je isto zanimljiva stvar – da su se tabloidi koji gotovo na dnevnom nivou krše prava deteta pojavili kao najveći zaštitnici prava dece i Kodeksa novinara. Bilo bi lepo da se svi malo više zaista bavimo pravima dece, te da svako pođe od sebe i vodi računa o onome što objavljuje“, dodala je ona.
Tamara Skroza: U ovom slučaju pred javnim interesom sve teze padaju u drugi plan
Dok je Novaković rekla da ne vidi javni interes da se odstupi od Kodeksa, predstavnica Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) u Komisiji za žalbe Saveta za štampu Tamara Skroza, oprečnog je mišljenja. Ona je rekla da se zbog javnog interesa, kao ultimativne etičke vrednosti, u ovom slučaju može odstupiti od Kodeksa.
„Formalno-pravno, novinar bi za takvu vrstu intervjua trebalo da ima pristanak roditelja. Ako ima pristanak, nema problema. Kada je roditelj pristao, on je odgovoran. Treba imati u vidu i javni interes kao ultimativnu etičku vrednost. Pred njime sve druge teze padaju. Ovde je javni interes bio toliki, da bih čak i ja uradila istu stvar“, dodala je ona.
Skroza je istakla i da dete nije reklo ništa što bi ga inkriminisalo, već da je dalo sliku Srbije.
„‘Ja sam na protestu, uplašen sam, ali ću dolaziti i dalje’- to je slika koja ilustruje situaciju u zemlji, a odatle i javni interes. Zbog pristanka roditelja, ja tu ne bih tražila etičku grešku. Razgovori sa decom su inače uvek pipavi i nisam sklona tome da ih na bilo koji način novinarski koristimo. Ipak, postoje situacije u kojima možemo ili moramo i to. To su okolnosti koje najbolje govore o situaciji u kojoj se nalazimo“, dodala je ona.
Jelka Jovanović: Apelujem na kolege da decu ne uključuju uživo u program
Predstavnica Asocijacije medija u Komisiji za žalbe Saveta za štampu Jelka Jovanović rekla je da u ovom slučaju prepoznaje kršenje etičkih normi.
„Strogo gledano, to se svakako kosi sa etičkim standardima i može da se uvrsti u zloupotrebu maloletnika. Moram da kažem da su pre svega odgovorni roditelji koji su dete doveli na protest i dali dozvolu za obraćanje. Međutim, moram da kažem, razumem i roditelje, i ja sam devedesetih vodila dete na građanske proteste. Ipak, apelujem na sve koleginice i kolege, bez obzira na to na kojoj televiziji rade i da li imaju dozvolu ili ne, da ne snimaju decu, a posebno da ih ne uključuju uživo u program“, dodala je ona.
Autor: A. Ničić