Detaljnije o terminologiji i tokovima u sudskim postupcima pročitajte i u Vodiču za novinare i građane kroz sudske postupke koji je izdala Misija OEBS-a u Srbiji na linku https://www.osce.org/files/f/documents/f/6/575524.pdf
Prilikom izveštavanja o pravnim temama i sudskim procesima, mediji bi trebalo da budu upoznati sa pravilnom upotrebom pojedinih termina ili fazom postupka. Korektno i precizno izveštavanje o ovim postupcima štiti javni interes i gradi autoritet medija kod publike.
U medijima se često pogrešno označavaju faze krivičnog postupka, pogrešno se nazivaju učesnici/učesnice u krivičnom postupku. Umesto da se navede da je neko lice osumnjičeno da je izvršilo krivično delo, pogrešno se navodi da je optuženo. Pogrešno se policijsko zadržavanje naziva pritvorom. Zatim, kada se neko lice pusti iz pritvora, pogrešno se navodi da je oslobođeno, čime se puštanje iz pritvora izjednačava sa oslobađanjem od optužbe.
Izvor: Preporuke za medijsko izveštavanje o sudskim procesima, Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) i Slavko Ćuruvija Fondacija, 2022.
Detaljnije: https://www.cepris.org/najnovije-vesti/preporuke-za-medijsko-izvestavanje-o-
Kontakt: Dunja Rakić, [email protected]
Novinari i novinarke moraju biti oprezni sa navođenjem imena i statusa, na primer, svedoka/svedokinja (ne sme se navoditi ako su već na odsluženju kazne ili su je izdržali).
Prejudiciranje sudske odluke strogo je zabranjeno. Izveštavanje mora biti bez predrasuda, kritičko, izbalansirano i tačno, jer novinari/novinarke prenose građanima/građankama „kako se deli pravda”, dakle njihovo izveštavanje nije samo informativno, već i edukativno, i može služiti kao prevencija potencijalnih krivičnih dela.
Izvor: Praktikum za izveštavanje o korupciji i o istraživačkom novinarstvu, Savet Evrope, 2014.
Detaljnije: https://rm.coe.int/training-manual-reporting-on-corruption-investigative-journalism-srb/16807823b5