Bez izveštavanja sa sahrana i odgovornost za korišćenje AI – u toku javna rasprava o izmeni Kodeksa novinara Srbije
(Izvor: Media&Reform) Do 7. maja traje javna rasprava na predlog izmena Kodeksa novinara Srbije. Savet za štampu, UNS, NUNS, Asocijacija medija i Lokal pres pozivaju zainteresovane da dostave primedbe i sugestije. Izmene su, između ostalog, potrebne zbog novh tehnologija, razvoja interneta i novih pojava u medijima.
Izmenjeni Kodeks sadrži odredbe o veštačkoj inteligenciji, odnosno odgovornosti medija u slučajevima njenog korišćenja, kao i dužnost obaveštavanja javnost da je sadržaj kreiran korišćenjem AI.
Mediji mogu koristiti veštačku inteligenciju u stvaranju sadržaja na društveno odgovoran i srazmeran način. Mediji su dužni da obaveste javnost da je medijski sadržaj kreiran korišćenjem alata zasnovanih na veštačkoj inteligenciji. Ovakav sadržaj podleže uredničkoj odgovornosti, ne oslobađajući novinare i urednike obaveza poštovanja Kodeksa, navodi se u nacrtu Kodeksa.
Takođe, novina je i odredba o moderiranju komentara u medijima.
Mediji su dužni da objasne kako funkcioniše njihov sistem moderacije korisničkog sadržaja (komentara), bez obzira na vrstu moderacije (prethodna ili naknadna) i uspostave jasna pravila o tome koji sadržaji nisu dozvoljeni na njihovim platformama, jedna je od novina.
Predloženi Kodeks novinara Srbije sadrži, pored preambule, odeljke o istinitosti, nezavisnosti, odgovornosti, sukobu interesa, poštovanju dostojanstva, privatnosti, časnim sredstvima, izvorima, autorstvu i zaštiti novinara. Iz Saveta za štampu su rekli da bi novi Kodeks trebalo da bude kraći, oštriji i jasniji od postojećeg.
Iz medijskih organizacija naveli su da je u središtu novog Kodeksa naveden interes javnosti za potpunim, blagovremenim i istinitim informisanjem, koji je iznad svih drugih interesa. Javni interes podrazumeva objavljivanje svih važnih informacija koje su građanima od pomoći pri formiranju suda/mišljenja o pojavama i događajima.
Članica SZŠ Tamara Skrozza rekla je da je Kodeks novinara usvojen 2006. i da se umeđuvremenu u medijima desilo mnogo toga što je otvorilo nove etičke dileme, poput novih tehnologija i razvoja interneta. Ukazala je na medijske hajke sa političkim ciljem, izveštavanje sa sahrana i da je pojava rialitija spustila lestvicu u izveštavanju.
Novinar ne izveštava sa sahrana, osim u slučaju visoko profilisanih javnih ličnosti, predviđa novi Kodeks.
Predloge i sugestije do 7. maja mogu dati predstavnici/e medijske zajednice i svi zainteresovani na mejl [email protected]. Tekst predloga Kodeksa je na LINKU.
Inače, novinarski kodeks je skup etičkih standarda kojih bi novinari i mediji trebalo da se pridržavaju prilikom izveštavanja u javnom interesu.
Autorka: Vesna Milić Radosavljević