Skrozza: Novinari svakodnevno krše Kodeks novinara
(Izvor: N1/Beta) – Predstavnica Komisije za žalbe Saveta za štampu Tamara Skrozza ocenila je da novinari svakodnevno krše Kodeks novinara Srbije kada izveštavaju o nasilju u porodici, ali da se broj žalbi po tom pitanju ne podudara sa tim kršenjem.
„Na dnevnom nivou pratimo koliko štampani mediji krše Kodeks novinara Srbije i ti se podaci uopše ne podudaraju sa onim što imamo pred komisijom za žalbe“, rekla je Skrozza na tribini „Kako mediji tretiraju nasilje u porodici“ u Beogradu.
Ona je kazala da se u izveštavanju o nasilju u porodici najviše krši pretpostavka nevinosti, kao i tačka kodeksa koja nalaže da novinari moraju da razlikuju nagađanja i pretpostavke od utvrđenih činjenica.
Prema njenim rečima, nerazlikovanje pretpostavke od činjenice prisutno je najviše u tekstovima sa „komšijskim pričama“ koji uslede posle nasilja.
„Redovno imamo komšijske priče, gde komšije ne pričaju samo ono što su videli, ono što se desilo, već iznose svoje teorije zašto je do nasilja došlo – te on je pio, te ona se nije slagala sa svekrvom, te oni bili bogati, oni siromašni, itd“, objasnila je Skrozza.
Ona je ukazala i na kršenje niza tačaka kodeksa novinara u tekstovima medijskih kampanja protiv nasilja u porodici.
Prisutna je i dodatna viktimizacija žrtava, jer se objavljuju fotografije žrtava, silovanih žena sa modricama i ranama, koje su fotografi naknadno slikali na mestu na kojem su silovane, rekla je Skrozza i dodala da u kodeksu nema odredbe koja bi pokrila takvo izveštavanje.
„Novinari krše često kodeks usled neznanja“
Predstavnica Saveta za štampu Gordana Novaković kazala je da se najčešće krše odredbe kodeksa koje se odnose na istinitost izveštavanja.
„Čini se da novinari krše često kodeks usled neznanja“, kazala je Novaković i dodala da nije uvek u pitanju loša namera.
Novinarka nedeljnika „Vreme“ Miljana Nešković ocenila je da je kršenje kodeksa novinara posledica needukacije, dodavši da je prvenstveno neophodna edukacija tabloidnih novinara.
Predstavnica Autonomnog ženskog centra Tanja Ignjatović kazala je da je uloga novina da vaspitava, informiše i stvara društvenu svest, a da novinari moraju poštovati etički kodeks.
Ignjatović je kazala da novinar mora voditi računa šta će napisati posle razgovora sa žrtvom nasilja.
„Problem je kada se pogrešno lociraju uzroci nasilja zbog čega se žrtve onda osećaju krivim, onda žrtve imaju sliku da je učinilac imao opravdanje za to što je učinio“, rekla je Ignjatović.
Novinarka Vremena Jovana Gligorijević ocenila je da su „jezivi grafički prikazi zlostavljanja“ u novinama bez poente i funkcije, a da senzacionalizam koji predstavlja razlog zbog kojih se to radi nije vredan toga.
Tribina „Kako mediji tretiraju nasilje u porodici“ održana je danas u Udruženju novinara Srbije, a deo je projekta „Nasilje u porodici – Pogled uprt u evropsko pravo“, koji finansira Evropska unija.
rs.n1info.com/a195835/Vesti/Vesti/Skrozza-Novinari-svakodnevno-krse-Kodeks-novinara.html