Савет за штампу: Не може број кликова да буде једино мерило
(Извор: Н1) – Генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић изјавила је у Новом дану телевизије Н1 да читаност и број кликова на интернет сајтовима не могу бити једини критеријум у извештавању медија.
Новаковић је рекла да је током мониторинга који је Савет за штампу обавио од априла, па до краја прошле године, само у дневним новинама, у више од 3.500 текстова евидентирано више прекршаја новинарског кодекса. Њен утисак је да део уредника таблоида мисли да је немогуће правити таблоид, а да се у исто време поштује кодекс.
Она каже да је у последње време новинарски кодекс најчешће кршен у текстовима о убиству Јелене Марјановић и здравственом стању Неде Арнерић и Бате Живојиновића, као и да уредници истовремено тврде да су ти текстови јако читани. Генерална секретарка Савета за штампу је рекла да разуме да новине морају да се продају, али да број продатих примерака или кликова на интернет сајту не може једини критеријум, већ да се мора водити рачуна о јавном интересу.
Медији су, како каже, преплављени полуинформацијама и потпуно небитним информацијама. Додаје и да је најпоразнија последица свега тога што читаоци, када прочитау текст у новинама, прво помисле “ако је ово уопште тачно”, а то је питање које не би смело да се поставља. Новаковић је указала и на ситуацију да у истим новинама у три дана имате потпуно различите информације о истом случају, или да се у две новине истог издавача, објаве потпуно контрадикторне информације.
Гошћа Новог дана је рекла и да је Савет за штампу покренуо мониторинг како би увидели разлику између онога што добијају кроз жалбе и стварног стања у медијима. Она је рекла да је број жалби драстично мањи у односу на случајеве кршења кодекса зато што су досад Савету могле да се жале само особе које су лично оштећене. Додаје и да су честе ситуације да оштећени једна чекају да се цела причао заборави, као и да многи не знају да могу да се обрате Савету и да он може да реагује. Додаје да је недавно отворена могућност да да чланови Комисије за жалбе сами покрећу жалбе, што би требало да побољша ситуацију.
Осврћући се на интервју са Милорадом Улемеком Легијом, који је недавно објавио таблоид Експрес, Новаковић је рекла да није а приори против те врсте интервјуа, али да је питање шта Улемек може ново да каже сем онога што је рекао на суђењу, колико се може веровати у било шта што он говори, и шта је уопште мотив за објављивање таквог разговора.
Када је реч о наводном сукобу Томислава Николића и Александра Вучића, гошћа Новог дана је рекла да се та тема најчешће помиње у Блицу, али и у неким другим медијима. Она је рекла да је донекле сагласна са оценом председникове саветнице Станиславе Пак да Николић има неповољнији третман у медијима у односу на Вучића и неке друге министре, али да на питање ко и зашто води “хајку” против њега, одговор најбоље знају у председниковом кабинету.
Гордана Новаковић је указала и на то да се медији налазе у тешкој финансијској ситуацији, и да је новац који добијају од државе и локалних самоуправа често једини извор прихода који имају. Она каже да је пројектно суфинансирање добра идеја, али подсећа да новинарска удружења која прате тај процес имају доста примедби. Верује, како каже, да ће се ситуација поправити и да је то свакако боље рење него оно које смо имали раније, када се није знало како је држава додељивала новац медијима.
rs.n1info.com/a164562/Vesti/Vesti/Gordana-Novakovic-o-medijima-u-Srbiji.html