Савет: Кодекс најбруталније кршен у текстовима о певачици
(Извор: Н1/Бета) – У прошлој години у дневним новинама у Србији новинарски кодекс прекршен је у скоро 3.500 текстова, и то најчешће у листовима Информер и Блиц, изјавила је генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић на јавној трибини „Партнерство за унапредјење медијског интегритета“ у Крагујевцу.
Представљајући резултате мониторинга о поштовању етичких стандарда у осам дневних новина у периоду од априла до краја децембра 2015. године, Новаковићева је казала да је новинарски кодекс у том периоду прекршен у десет текстова дневно у просеку, као и да су у сваком од тих текстова регистрована два или три прекшаја.
„Појединачно гледано, најчешће се кршила претпоставка невиности, али смо приметили и да је Савет за штампу најмање жалби имао тим поводом“, казала је Новаковићева, додавши да је Савет примио укупно 110 жалби грађана на кршење етичких стандарда у дневним листовима.
Гордана Новаковић оценила је да је овогодишњи тренд „још гори“ од прошлогодишњег, јер је само током априла 2016. године забележено 617 прекршаја етичких стандарда у штампаним медијима.
„Етички кодекс је највише и најбруталније кршен у више од 100 текстова који се баве убиством певачице Јелене Марјановић и у њима пре свега нису испоштовани претпоставка невиности и приватност породице“, казала је Новаковићева, оценивши да су се на том примеру спојили „лоша пракса црне хронике и естраде“.
На трибини у Крагујевцу представљен је и случај извештавања појединих штампаних медија о обавезној вакцинацији деце у Србији, уз оцену да су у њима доминирају полуинформације, непроверене информације и нагађања која узнемиравају јавност и збуњују родитеље.
Представник Центра за трансформацију медија Милош Стојковић оценио је да су грађани, као конзументи медијског садржаја у коме се крши етички кодекс, „слуђени“ као и да је улога регулаторних тела недовољна.
Он је додао да је у циљу стварања бољих и квалитетнијих медијских садржаја потребно веће учешће грађана, како кроз институције тако и кроз грађански активизам.
Трибину „Партнерство за унапређење медијског интегритета“ организовала је Мисија ОЕБС-а у Србији у оквиру пројекта „БеттерМедиа Србија“.
rs.n1info.com/a158977/Vesti/Savet-Kodeks-najbrutalnije-krsen-u-tekstovima-o-pevacici.html