Кодекс новинара прекршен 16 пута
Комисија за жалбе Савета за штампу је од 36 жалби на кршења кодекса које су починили медији поднете у последња три месеца, решила 23 и оценила да је у 16 прекршен новинарски кодекс, изјавила је данас генерални секретар савета Гордана Новаковић.
Од тих 16 случајева, у три се ради о медијима који не прихватају надлежност Савета за штампу као саморегулационог тела и њима су изречене јавне опомене, а ради се о продукцији Глас западне Србије из Чачка у два и порталу Телепромптер у једном случају.
Дневни лист Ало је, како је саопштено на конференцији за штампу Савета за штампу, кодекс прекршио четири пута, Курир три, Информер и Вечерње новости по два, а Блиц и портал Telegraf.rs по једном.
Новаковић је навела да је у девет случајева прекршено више поглавља новинарског кодекса, а у највећем броју се ради о одредбама о истинитости извештавања, док је стално присутно кршење етике и културе јавне речи.
Од поднетих 36 жалби, осам је још у процедури, само две су решене нагодбом медија и подносиоца, а у једном случају Комисија за жалбе није успела да усалгаси став.
Према речима председника Комисије за жалбе Ивана Цвејића, главног уредника агенције Бета, ради се о писању Курира, који је са једне друштвене мреже пренео садржај делова интервјуа новинарке телевизије у Врању са пацијентима у психијатријској болници.
Ти делови, где она прича са њима, нису приказани у емисији, алу су осванули на друштвеној мрежи, а Курир их пренео, па је зато одлуку било тешко донети.
Цвејић је позвао све компаније и агенције за маркетинг да у планирању будућих пропагандних активности више пажње обрате на одлуке Савета за штампу и то ко од медија крши кодекс, па да о томе воде рачуна кад одлучују о оглашавању.
Члан Комисије за жалбе и будући председавајући Владо Мареш упозорио је да би то тело убудуће могло да се суочи са „перфидном цензуром која се уводи у медијској сфери“ и да би то могло да представља озбиљан проблем.
Имамо већ неколико медија и доста новинара који су у улози цензора, који убеђују публику да им се јако допада лик и дело премијера и највиших политичара, и то полако постаје манир, констатовао је Мареш.
12. фебруар 2015. године; ФоНет