Заштита читалаца и новинарства
Извор: РТС
У Шапцу је промовисан Савет за штампу, независно и саморегулаторно тело које окупља издаваче, власнике штампаних медија и професионалне новинаре. Постојање Савета заштитиће и читаоце и подићи углед професије, речено је на промоцији Савета за штампу.
Свако ко мисли да је повређен објављеним текстом или фотографијом у новинама може се бесплатно жалити Савету за штампу. Комисија ће разматрати примедбе и у року од 45 дана одлучити да ли је прекршен кодекс новинара.
Притужбе на свој рад иницирали су сами новинари.
Љиљана Смаиловић, председник УНС-а каже да уколико се некоме не свиђа како новинари раде може да се обрати Савету за штампу.
„Свака објављена неправда и неистина биће решена ако се обратите Свету за штампу који можете наћи на интернету лако. Ми ћемо решити вашу притужбу, а новине које су вам нанеле штету мораће да објаве да су вам учиниле нешто нажао“, каже Смаиловићева.
Поред издавача у Савету за штампу заједно су и УНС и НУНС.
„Савет за штампу представља оне наше темељне интересе око којих не постоји никакво несагласје између УНС и НУНС-а. Ми заједнички сарађујемо на овом пројекту, јер сматрамо да је пројекат Савета за штампу доприноси што бољем новинарству и Србији и већој професионализацији“, каже председник НУНС-а Вукашин Обрадовић.
Под надлежности Савета као независног тела је 66 штампаних медија, или 85 одсто од укупног тиража. Правила важе и за локална гласила.
Драган Ераковић из Подринских новина у Шапцу каже да је Савет у интересу новинара, јер ако се поштује кодекс, како каже, новинари ће имати више професионалног угледа.
„Питање је када ће то све моћи да се примени с обзиром на све ове наше правне, а поготову материјалне ситуације“, додао је Ераковић.
Од оснивања, септембра прошле године, Комисији за жалбе пристигло је 18 притужби. Од десет разматраних, новинарски кодекс прекршен је у два случаја.
Новине „Правда“, „Данас“ и „Курир“ нису под ингеренцијом Савета, речено је на промоцији у Шапцу.