Савет за штампу: Жалба Николића велико признање
Председник Комисије за жалбе Савета за штампу Стојан Марковић изјавио је данас су жалбе председника Србије Томислава Николића на писање појединих медија упућене Савету велико признање за ово регулаторно тело и подстицај за медијску регулативу.
„Никад нисам чуо да се председник једне земље жали Савету за штампу. Ово је врло битно и велико признање и подстицај медијској регулативи. Чини ми се да смо доказали да смо праведнији него правосуђе“, казао је Марковић на трибини о овогодишњим одлукама Комисије за жалбе у Београду.
Представник јавности Комисије за жалбе Божо Прелевић истакао је да поштује одлуку Комисије да није дошло до кршења Кодекса новинара Србије током писања „Блиц“ и „Ало“ да је председник пекао ракију за време поплава у земљи, али да ти новинари нису имали доказе за писање тих текстова.
„Број таблоидних текстова који крше Кодекс је нажалост у порасту. Они нису још појели новинарство, али га и даље озбиљно угрожавају“, рекао је Прелевић.
Након представљања одлука Комисије за жалбе, председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Вукашин Обрадовић казао је да НУНС пружа пуну подршку Савету за штампу, али да удружење тражи да се промени начин одлучивања о жалбама, тако да се укине одредба да мора да буде најмање један глас „за“ представника сваке чланице Савета за штампу.
„НУНС је упутио допис свим оснивачима Савета да се измени начин одлучивања тако да се одлуке доносе натполовичном већином, без одредбе да мора да буде најмање један глас представника сваке чланице“, рекао је Обрадовић.
Председница Удружења новинара Србије (УНС) и председница Управног одбора Савета за штампу Љиљана Смајловић истакла је да су се чланови Савета на састанку сагласили да се право вета оснивача укине и у Одбору и у Комисији за жалбе.
„УНС нема никакав проблем да се укине та одредба, али желим да подсетим да је НУНС и тражио да се ова одредба уведе“, навела је Смајловић.
Комисија за жалбе има осам представника чланица и осам заменика. Она доноси одлуке двотрећинском већином гласова свих чланова уз услов да најмање један глас „за“ дају представници свих чланица Савета за штампу и један од три представника јавности.
17. јул 2014. године; Бета