Случај Периш и нова медијска екплоатација несреће
(Извор: Инсајдер.нет) Профит изнад људског достојанства, неодговорност према јавности и непоштовање новинарске етике – тако изгледа рад појединих медија и њихових новинара када извештавају о злочинима, жртвама, убиствима, трагедијама… Последњи пример је извештавање о телу које је јуче пронађено у Дунаву, у Београду.
„Очигледно је да онај слоган “крв подаје новине” има већи примат. То доказују данашње насловнице, не бих рекла свих таблоида али великог броја таблоида. На нама је, на јавности и друштву да реагујемо, да апелујемо на надлежне да реагују“, каже Ан Мари Ћурчић, новинарка и представница иницијативе „За тебе – важно је“.
Кодекс новинара Србије јасно дефинише како треба, а како не треба извештавати о оваквим случајевима. Нагађање о идентитету пронађеног тела, објављивање фотографија, непоштовање приватности, достојанства и интегритета људи није професионално. Ћурчић каже да се стиче утисак да новинарски кодекс више никоме ништа не значи, али сматра да и поред свега постоје примери добре праксе на које треба указивати.
„Наравно да ту нема јавног интереса и чини ми се да смо у последње време склони да упадамо у ту замену теза. Када говоримо о извештавању, конкретно мислим на рубрику хроника. Није проблем да постоји црна хроника, да извештавамо о догађајима који укључују људску патњу и бол. Проблем је начин на који то радимо“, наглашава Ћурчић за Инсајдер.
Независно удружење новинара Србије позвало је јуче редакције које су објавиле узнемирујуће фотографије и снимке да их уклоне јер, како су навели, људско достојанство је важније од профита. Међутим, таблоиди не само да нису уклонили спорни садржај са својих портала, они су га објавили и на насловним странама својих штампаних издања за данас.
Ан Мари Ћурчић једна је од оснивачица кампање „Стави се у моје ципеле” чији је циље скретање пажње грађана и стручне јавности на последице таблоидног и сензационалистичког извештавања о догађајима који укључују људску патњу и бол. Она поручује да пре сваког „клика, шера и коментара“ сви треба себе да запитају како би реаговали да се дели садржај њихових ближњих.
Генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић гостујући у данашњем Маркеру оценила је да је разлог кршења „права на приватност и права на достојанство жртве“ то што медијски радници и уредници у одређеним медијима немају свест, али да улогу има и то што не постоје санкције.
„Ако медији не осећају последице тога што крше закон, они не виде разлог да престану са том праксом која има доноси неки профит“, додала је Новаковић.
https://insajder.net/teme/slucaj-peris-i-nova-medijska-ekploatacija-nesrece?fbclid=IwAR0_HnU8Q9eaAN8AZdlISna_CksCtM-F49kv9R-t9LRyTXClptBOk5Q9tBQ