САОПШТЕЊЕ
Управни одбор Савета за штампу осуђује нападе и неосноване оптужбе које су изречене последњих дана у јавности на рачун чланова Комисије за жалбе и Управног одбора, и самог рада Савета.
Представници Савета за штампу изложени су несхватљивом притиску и дисквалификацијама само због могућности да прихвате захтев уредника листа Данас и одлуче да дају мишљење да ли је лист прекршио Кодекс новинара Србије објављујући интервју са глумцем Горан Јевтићем. Посебно изненађује несразмера између јачине напада и повода, што изазива додатну сумњу у стварни разлог за обрачун са саморегулаторним телом.
Савет за штампу већ годинама трпи притиске и нападе због одлука које се појединцима не допадају, који су посебно појачани у процесу усвајања Медијске стратегије и припреме нових законских предлога, са очигледном намером да се Савет дискредитује и маргинализује.Никада до сада није се, међутим, догодило да овако жестоко буде нападнут унапред.
Пре него што је заказана седница на којој би се о могло разговарати о захтеву уредника Данаса, Савет за штампу је у више медија оптужен за политичко сврставање и корупцију и то на начин да се потпуно обесмисли његов досадашњи рад и криминализују чланови Комисије, Секретаријата и Управног одбора. Наравно, и унапред дисквалификује свака будућа одлука Комисије за жалбе.
Савет за штампу од свог оснивања гради репутацију на независности и непристрасности, инсистирању да се приликом одлучивања руководи искључиво етичким стандардима професије, као и на личном и професионалном интегритету чланова Комисије за жалбе. Потврда независности су и досадашње одлуке Комисије, која је више пута одлучила да је прекршан Кодекс новинара Србије и када је била реч о медијима које су уређивали неки од чланова Управног одбора Савета, па и саме Комисије. Такође, врло је лако уочити и да се чланови Комисије изјашњавају само и искључиво у своје име, руководећи се својим знањем, искуством и моралом, те да су, неретко, представници исте организације гласали различито. Због тога су бесмислене и веома увредљиве тврдње да сви они одлучују по нечијем диктату, а још страшније су клевете да су корумпирани.
Тешко је побројати све неистине и бесмислице које су ових дана изречене о раду Савета за штампу, али смо, пре свега због грађана који нам се жале и због којих постојимо, дужни да чињеницама одговоримо на лажне оптужбе.
Најпре, сам захтев уредника да се Комисија за жалбе Савета за штампу изјасни о томе да ли је Данас прекршио Кодекс није никакав преседан. Савет је добијао такве захтеве и у прошлости, и Комисија за жалбе се и тада прво изјашњавала да ли ће дати своје мишљење или не, а тако ће бити и овога пута. Осим тога, уредник портала Данас.рс Бојан Цвејић је и члан Комисије за жалбе, па и по том основу може да поднесе жалбу. Наравно, коначну одлуку да ли ће се поводом овог захтева изјашњавати, Комисија ће тек донети.
Кад је реч о самом раду Комисије за жалбе, он је потпуно јаван и свако на сајту Савета може да се упозна са садржајем жалби, расправом и одлукама Комисије. Чланови Комисије имају право да покрећу поступке, односно да поднесу жалбе и у том случају, наравно, не учествују у расправи и одлучивању по тој жалби. Ова могућност уведена је, пре свега, због случајева у којима није могуће јасно одредити ко је лично оштећен да би се сам жалио, а члан Комисије процени да су повређена нечија права, читаоци обманути или узнемирена јавност. Ту могућност неки чланови Комисије користе чешће него други, али је у сваком случају реч о спорадичним случајевима. Намерно или не, погрешно је представљено и да се оваквим жалбама повећава број прекршаја само одређеним медијима.
Мониторинг дневних новина са националном покривеношћу, који Савет ради већ седам година и чије податке користе и међународне институције, нема никакве везе са жалбама о којима одлучује Комисија за жалбе. Резултати мониторинга показују, на пример, да најмањи број прекршаја имају новине различитих уређивачких политика – Данас и Политика, тако да су и тврдње да Савет „штити“, односно „кажњава“ медије у зависности од тога какав однос имају према власти беспредметне. Исто ово је видљиво и из одлука Комисије за жалбе.
Управни одбор Савета за штампу одлучно одбацује све неосноване оптужбе и увреде изречене на рачун представника тог тела и изражава жаљење што су, пре свега чланови Комисије за жалбе и Секретаријата, изложени оваквом притиску и дисквалификацијама због посла који раде одговорно и савесно.
Управни одбор Савета за штампу:
Жељко Бодрожић, председник (Независно удружење новинара Србије)
Живојин Ракочевић, заменик председника (Удружење новинара Србије)
Стеван Ристић (Асоцијација медија)
Марија Обреновић (Локал прес)
Зоран Секулић (Асоцијација медија)
Београд, 16. октобар 2022.