Организације осудиле интервју са силоватељем: Пљување у лице и шамар жртвама
(Извор: Н1) Савет за штампу је упозорио да је објављивањем исповести осуђеног силоватеља који је одслужио затворску казну, лист Информер прекршио више тачака Кодекса новинара Србије и – супротно начелу одговорности медија – понизио жртве, узнемирио јавност и застрашио своје читаоце. И председник НУНС Жељко Бодрожић је казао да је таблоид Информер објављивањем тог интервјуа „озбиљно“ прекршио Кодекс новинара Србије и да у том тексту нема ниједне информације која је у интересу јавности. УНС је поручио да се тим садржајем поново узнемиравају жртве вишеструког силоватеља, као и све жене које су претрпеле неки облик насиља.
„Позивамо редакцију Информера да у свом раду почне да поштује професионалне стандарде, људска права људи о којума извештавају и да се, пре свега, води јавним интересом“, наводи се у саопштењу Савета за штампу.
Све то је, како каже, изостало у овом случају и „додатно је деградирало медијску сцену и углед медија у Србији“.
Бодрожић: Загађивање јавног простора
Председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Жељко Бодрожић изјавио је да је таблоид Информер објављивањем интервјуа са осуђеним силоватељем „озбиљно“ прекршио Кодекс новинара Србије и да у том тексту нема ниједне информације која је у интересу јавности.
„Ово је озбиљно кршење кодекса новинара, човек је одслужио казну па по том принципу има право да даје изјаве у медијима, али ту се поставља питање одговорности новинара као и посебне пажње новинара док ради текстове“, изјавио је Бодрожић агенцији Бета.
Додао је да жртве пролазе кроз нову трауму, те да то новинар мора да има на уму кад овакве ствари објављује.
„То загађивање јавног простора је дуго присутно и ово је можда кулминација. Људи не воде рачуна о јавном интересу него о кликовима и тиражима“, рекао је он. Додао је да би тужилац могао да провери да ли је прекршен неки закон.
УНС: Поновно трауматизовање жртава
Удружење новинара Србије (УНС) изразило је протест због објављивања интервјуа у Информеру са вишеструким силоватељем који је у затвору због ових кривичних дела провео скоро три деценије зато што се овим садржајем поново узнемиравају његове жртве као и све жене које су претрпеле неки облик насиља.
Удружење је истакло да тврдња Информера да се „интервјуи попут овог раде свуда у свету – да би народ видео како размишљају злочинци“ није оправдање за објављивање медијског садржаја у коме силоватељ евоцира детаље кривичног дела, јер се тиме жртва поново трауматизује.
У саопштењу се подсећа да разговор са бившим осуђеницима или са онима који су на издржавању казне није забрањен, али да новинаре и медије Кодекс новинара обавезује на дух саосећања са жртвама и упозорава да се тако насталим медијским садржајем не смеју ни на који начин узнемиравати жртве кривичних дела.
Осуда и Аутономног женског центра
Аутономни женски центар осудио је објављивање интервјуа са вишеструким осуђиваним силоватељем Игором Милошевићем у дневном листу Информер и на њиховом YоуТубе каналу.
„Објављивање овог интервјуа представља шамар пре свега свим женама које су преживеле сексуално насиље од дотичног, али и свима онима које већ данима улажу енергију у осмишљавање тактика за безбедно ходање улицама Београда, јер системска заштита не постоји и осећају да су препуштене саме себи“, навео АЖЦ у саопштењу.
Како се наводи, тачан је аргумент редакције Информера да многи медији широм света интервјуишу силоватеље и убице како би јавност могла да разуме како они размишљају, али да конкретни интервју у Информеру не служи тој сврси, јер му недостаје контекст и сензибилитет, као и професионалност и да искључиво доприноси не само релативизацији, већ и директној промоцији злочина силовања и осуђеног силоватеља.
Аутономни женски центар ће се због овог случаја у току дана обратити и Савету за штампу и Министарству културе и информисања, а позвао је и повереницу за заштиту равноправности, заштитника грађана, председницу Координационог тела за родну равноправност и новинарску струку и удружења да реагују у својој надлежности како би се умањила учињена штета и како се ово не би поновило.
„Промоција насилника за осуду“
Истовремено, и Мрежа за демократски дијалог оценила је да се после јучерашњих наслова у новинама Информер још једном „пљунуло у лице свим жртвама насиља, а првенствено женама које су биле жртве силоватеља који је добио свој медијски простор“.
Мрежа за демократски дијалог истиче да оваква промоција насилника „заслужује најоштрију осуду не само шире јавности већ државе која бескомпромисно треба да реагује и забрани свако даље писање и постојање новина Информер“.
„Без обзира на чињеницу да ово није први пут да жртве насиља пролазе додатне кругове пакла због несавесних новинара и новинских кућа у чије име их изнова злостављају, један мора бити пресудан. Нису новине Информер једине које без имало срама и етике брину једино о кликовима, а на рачун жртава, али су сигурно прве које треба да одговарају за штету коју производе“, истиче се у саопштењу.
Коалиција за слободу медија: „Информер“ прекршио Кодекс новинара Србије
Коалиција за слободу медија осудила је објављивање интервјуа у листу „Информер“ са осуђеним серијским силоватељем Игором Милошевићем, који је управо изашао из затвора, наводећи да „проблем представља начин на који је урађен интервју у којем Милошевић описује како је вршио различита кривична дела, и како се тада осећао“.
„Коалиција сматра да је у овом тексту прекршен Кодекс новинара Србије јер је давање медијског простора силоватељу на овај начин недопустиво и не постоји никакав јавни интерес који се оваквим приступом може оправдати“, наводи се у саопштењу које је проследила Славко Ћурувија Фондација.
У саопштењу се истиче да „новинар никада не сме да злоупотреби емоције других људи, њихово незнање или недовољну способност расуђивања, што је овде случај“, као и да је „с новинарском професијом неспојива свесна злоупотреба саговорника, али и непажња чија би могућа последица била злоупотреба саговорника.
„Коалиција такође сматра да су овим текстом ретрауматизоване жене, пре свега оне које су преживеле његово насиље, али не само оне, већ и све жене које су доживеле неки облик сексуалног насиља“, наводи се у саопштењу.
Додаје се да је шири проблем то што се Милошевић нашао на слободи без адекватног програма ресоцијализације што је довело до страха грађана који објављују слике његовог кретања, а поједини медији преносе, „што се коси са Законом о заштити података о личности“.
Коалиција је позвала и Министарство културе и информисања, у чијој надлежности је спровођење Закона о јавном информисању и медијима, да искористи своје надлежности јер је спорним текстом и прекршен поменути Закон.
Коалицију за слободу медија чине Асоцијација медија, Асоцијација онлајн медија (АОМ), Независно друштво новинара Војводине (НДНВ), Независно удружење новинара Србије (НУНС), Пословно удружење Асоцијација локалних и независних медија „Локал Прес“ и Славко Ћурувија Фондација.
Organizacije osudile intervju sa silovateljem: Pljuvanje u lice i šamar žrtvama