Комисија за жалбе Савета за штампу: За шест месеци 44 жалбе, Блиц највише кршио Кодекс
(Извор: Данас) Злуопотребе деце и повреде њихових права у медијима биле су тема готово сваке седнице Комисије за жалбе Савета за штампу у протеклих шест месеци, закључак је конференције коју је данас одржала Комисија како би представила свој рад у овој години. Највише пута Кодекс је прекршио Блиц, где је у како је одлучено у случају пет жалби, затим Ало са два прекршаја, а по једном Курир и Новости.
Две опомене отишле су на адресау Информера и портала Решетка, а по једна порталима Објектив и Дневник.рс, изнела је податке Гордана Новаковић, генерална секретарка Савета за штампу.
– У тренутној процедури је 10 жалби, које ће бити разматране на седници 28.јула, осам жалби одбијено је из процедуралних разлога, а пет их је решено медијацијом, што мислим да је добро, јер овај број редакција које су се одлучиле да нешто предузму, извине се, одговоре, уклоне спорни текст је охрабрујућ, чак 20 одсто од укупног броја жалби, навела је Новаковић.
Осталих 11 прекршаја односило се на медије који су прихватили пуну надлежности Савета за штампу и осам у медијима који не прихватају надлежност Савета, те им је изречена само опомена. Блиц, који је највише пута прекршио Кодекс ниједном није објавио одлуку Комисије, напоменула је Новаковић.
Две од жалби решених медијацијом тицале су се текстова о којима се у јавности доста полемисало, а односе се на тему да се мајмунске богиње шире међу геј популацијом. На две жалбе Београд Прајда редакције су се извиниле и уклониле те текстове, изнела је податке Новаковић.
– Од осталих случајева, у којима редакције нису реаговале пре него је случај стигао пред Комисију, у свим случајевима је донета одлука да је Кодекс прекршен. Једини случај где су чланови комисије постали подељени и нису успели да донесу одлуку је случај колумне Марка Видојковића у Данасу, око чега је такође било доста полемика у јавности,истакла је Новаковић и додала да су међу жалбама најдоминантније три теме: права мањина, дискриминација и ширење стереотипа о њима, несреће и заштита малолетника, пре свега у црним хроникама али и ван, као и новинарска пажња, слепо веровање извору и прећуткивање информација.
Оливера Милошевић, представница УНС-а у Комисији за жалбе истакла је да је у последњих шест месеци, осим што нису изостале злоупотребе трагедија и рањивих група, стизале су и жалбе које се тичу повреда права мањина.
– То нису честе жалбе, али је добро што их сада има, јер се скреће пажња на те случајеве. Специфичности тих случајева је што често пролазе испод радара, навела је Милошевић.
Она је представила три жалбе које су поднеле најпре Влашка народна странка због текстова на порталу Ало, због сензационалистичког и искривљеног представљања националне мањине. Други је пример је текст на порталу Дневник.рс, који говори о Словакињама које долазе у Београд да раде као кућне помоћнице, због назива којее та мањина сматра увредљивим. Трећи је случај колумне марка Видојковића о злоупотреби Рома у политичке сврхе приликом гласања на изборима. То је једини случај где међу члановима Савета није постигнута сагласност да ли је Кодекс прекршен, али је Данас похваљен као лист који у потпуности поштује одлуке Комисије, као и да се одговорима, извињењем и реаговањима након текста потрудио да исправи пропуст.
– Новинари морају да размишљају како нешто што напишу о трагедији утиче на породици, а све чешћа је ситуациј ада нема емпатије, да медији уништавају животе недужних људи, рекла је Милошевић говорећи о писању Курира о настрадалом раднику из Лесковца.
Јелка Јовановић, представница Асоцијације медија у Комисији за жалбеистакла је да посебан сегмент на који треба да се обрати пажња приликом извештавања и писања представљају права штићеника и запослених у социјалним службама.
– Имали смо више случајева повређивања права малолетника јер су идентификовани. Велики део преступа се дешава због фотографија, навела је Јовановић и подсетила на пример погибије детета на Новом Београду, када је Блиц пренео са Фејсбука слику на којој се види адреса породице.
– Није допустиво ни по Кодексу ни по законима да се жртве посебно деца развлаче по медијима, закључила је Јовановић.
Komisija za žalbe Saveta za štampu: Za šest meseci 44 žalbe, Blic najviše kršio Kodeks