Савет за штампу: Извештавање о смрти породице у Новом Саду супротно Кодексу
То су: преношење непроверених информација и гласина, повреда права детета и права припадника националних мањина, као и озбиљно узнемиравање јавности, између осталог и спекулацијама да је реч о припадницима сатанистичког култа.
Новинари и уредници, по Кодексу, треба да избегавају спекулације и преношење недовољно проверљивих ставова у извештавању о несрећама у којима има погинулих или су тешко погођени материјални и други интереси грађана.
Новинари морају да поштују и штите права и достојанство деце и жртава злочина и не смеју да користе непримерене и узнемирујуће садржаје, који могу имати штетан уицај на децу и указао је Савет.
Посебно забрињава то што су поједини медији злоупотребили смрт породице у Петроварадину да подсете на сличан случај од пре десетак година, потпуно откривајући идентитет дечака који је тада био жртва, укључујући и објављивање адресе где сада живи.
„Упозоравамо да је и истицање националне припадности мајке дискриминаторно извештавање, јер је потпуно сувишна информација да је припадница националне мањине у Србији и да овакво извештавање има као последицу продубљивање стереотипа о читавој тој заједници“ – поручио је Савет.
Савет је подсетио новинаре да је „Кодекс јасан: припадност одређеној етничкој, политичкој, идеолошкој, или некој другој групи, као и брачно стање, верско опредељење, друштвено порекло, наводи се само у случајевима када је тај податак неопходан за пуно разумевање контекста догађаја о којем се извештава“ – пише у саопштењу.