Записник са сто четрдесет пете седнице одржане 28.03.2024.
САВЕТ ЗА ШТАМПУ
Комисија за жалбе
Бр.146
28.3.2024.
Београд
ЗАПИСНИК
Са 145. седнице Комисије за жалбе, одржане 28.3.2024. године у 18 сати у Прес центру УНС-а.
Присутни сви чланови Комисије: Оливера Милошевић, Надежда Будимовић, Тамара Скрозза, Јелена Петковић, Филип Шварм, Златко Чобовић, Ана Мартиноли, Милена Васић, Родољуб Шабић, Сања Павловић и Јелка Јовановић
Остали присутни: Гордана Новаковић, генерална секретарка Савета за штампу
Дневни ред:
1.Разматрање жалбе Милана Четника на текстове објављене у дневном листу “Ало” и на порталу “Ало.рс”
2.Разматрање жалбе Коморе јавних извршитеља на текст објављен на порталу Н1
Пре разматрања жалби, председавајућа Јелена Петковић је рекла да су последња три дана чланови Комисије имали доста позива да коментаришу извештавање медија о нестанку двогодишње девојчице из Бора, те да има обавезу да укаже на то да су немилосрдност и лешинарство дотакли ново дно у борби за кликове, од лажних информација да је девојчица пронађена, да је обустављена потрага, преко новинара који опседају чланове њене породице и сличног бесрамног извештавања, којим је прекршено 80 одсто чланова Кодекса новинара. Ово, како је истакла, није више домен поштовања етичких норми професије, већ људских и цивилизацијских вредности. Она је захвалила колегама које нису експлоатисале туђу трагедију за кликове, односно финансијску добит и позвала све остале да професионално извештавају и посебно да не угрозе безбедност детета и полицијску истрагу.
1.Милан Четник поднео је жалбу због текста којим се, како је, навео, инсинуира да је одговоран за убиство, чиме је угрожена и његова и безбедност његове породица. Милена Васић је рекла да је Кодекс прекршен, да је очигледно реч о једној комбинацији гласина и нагађања, као и да су прекршене и одредбе Кодекса које се односе на новинарску пажњу и право на претпоставку невиности. Златко Чобовић је истакао да је текст пример примитивног сензационализма, пуног спекулација и наводних сазнања анонимних саговорника. Сличног мишљења били су и Надежда Будимовић и Родољуб Шабић, док је Филип Шварм истакао да би у образложењу одлуке требало додати и да је подносилац жалбе овим текстом доведен у реалну опасност, јер кад таблиоди пишу да је неко наручио нечије убиство то у одређеним круговима има тежину. Тврдњама да се, наводно, нека „његова екипа“ свети стављена му је мета на леђа. Тамара Скрозза је указала на то да ово најтежа могућа оптужба са којом је Комисија до сада имала посла. Било је оптужби у медијима за разна кривична дела, али не и за убиство. Додала је да овако, без икаквих доказа, свако може да се оптужи за убиство и зато је такав текст веома опасан. Сања Павловић је нагласила и да је додатни проблем то што је текст објављен на насловној страни и што је то свако могао да га види, чак иако не купи новине или не посети портал. Комисија је, после дискусије, једногласно одлучила да су прекршене тачке 2 и 5 поглавља I, тачка 3 поглавља IV и тачка 1 поглавља V.
2. Комора јавних извршитеља поднела је жалбу због текста у којем се, између осталог, износе, по њима, непримерене, квалификације „извршитељско насиље“ и „извршитељи пленили стан породице Јевремовић“. У току дискусије, Милена Васић је рекла да је текст коректан, да садржи ставове обе стране, као и да је „извршитељско насиље“ вредносни суд заснован на томе да исељен тешко болестан човек, пошто би у том случају извршење требало да се одложи, као и да је израз „извршитељи плене стан“ колоквијалан, али да је тако написано да би читаоци разумели. Додала је и да су извршиоци, као носиоци јавних овлашћења, дужни да трпе виши степен критике на свој рад, те да не види никакав прекршај Кодекса у тексту на који су се жалили. Оливера Милошевић се сагласила са овим, а истакла је и да је у тексту пренет део саопштења политичке странке, односно да није у питању вредносни суд новинара. Навела јевда је текст написан професионално, да је пренето и саоштење Коморе јавних извршитеља, те да Кодекс није прекршен, без обзира што се некоме одређени вредносни судови не допадају, додајући да они нису толико„јаки“ да извршитељи не би могли да то издрже. Надежда Будимовић је додала да су и други медији извештавали о овом случају и да је било више разлога да се извршитељи жале на неке од њих, него на овај портал који је објавио сасвим коректан текст. Додала је и да је деманти који је упућен редакцији исти као саопштење које је већ објављено у тексту. Чланови Комисије су потом једногласно одлучили да Кодекс није прекршен.
Родољуб Шабић је на крају седнице обавестио Комисију да је адвокат Немања Алексић, о чијој жалби је Комисија одлучивала на претходној седници, против њега поднео тужбу због онога што је говорио на тој седници. Филип Шварм је рекао да би требало указати на ово, јер је реч о притиску на рад чланова Комисије, који морају бити слободни да говоре шта мисле.
Седница је завршена у 18.35 сати.
Записник водила Председавајућа
Гордана Новаковић Јелена Петковић