Изложба „Медијска писменост против лажних вести“ гостује у бечејској Гимназији
Поставка намењена средњошколцима коју је Савет за штампу приредио уз подршку УНЕСКА и ЕУ свечано је у понедељак, 13. маја, отворена у холу Гимназије у Бечеју. До краја недеље прилику да је погледају има око 350 ученика ове школе.
Изложбу је отвореном прогласио Жељко Бодрожић, председник УО Савета за штампу. Он је рекао да је Савет за штампу основан у време када су још били доминантни традиционални медији, те да се од настанка штампе сама професија бори са људима који кроз пласирање лажних вести и дезинформација злоупотребљавају слободу говора.
„Данашње време носи много нових изазова. Ви сте генерација која се најмање информише преко традиционалних медија. Ви користите друштвене платформе које су нова врста медија и које су донеле много тога доброг, али и бројне опасности. Интерес сваког друштва јесте да уведе норме у ову област и да кроз едукацију упозна грађане, а пре свега вас младе које опасности вребају сада када је свет постао „глобално село“ и када се информације веома брзо размењују, а са њима и лажне вести и дезинформација које могу да изазову веома штетне последице“ рекао је Бодрожић.
Гимназијалцима се обратио и директор Школе, мр Миодраг Басарић, као и Иван Ковач, професор филозофије рекавши да је реч о изузетно важној теми која се обрађује кроз више гимназијских предмета.
“Назив изложбе упућује да је медијска писменост нека врста противотрова, лека и одбране од лажних вести, али потребна је и формална регулатива и институције попут Савета за штампу, а најбитнија је ситуација у друштву јер медији не функционишу у вакууму, независно од друштва него су рефлекс тог друштва – навео је Ковач.
У наставку овог догађаја, организован је и јавни час на коме су са педесетак ученика бечејске Гимназије о новинарској професији, новинарској етици и медијској писмености осим Бодрожића разговарале и Гордана Новаковић, генерална секретарка Савета за штампу, Тања Драпшин, новинарка локалног медија „Бечејски дани“ и Нада Будимовић, чланица Комисије за жалбе Савета за штампу.
Гимназија у Бечеју добила је и 20 примерака публикације „Лексикон медијске писмености“ који је Савет за штампу урадио у складу са наставним планом предмета „Језик, медији и култура“.