Без извештавања са сахрана и одговорност за коришћење ВИ – у току јавна расправа о измени Кодекса новинара Србије
(Извор: МедиаРеформ) До 7. маја траје јавна расправа на предлог измена Кодекса новинара Србије. Савет за штампу, УНС, НУНС, Асоцијација медија и Локал прес позивају заинтересоване да доставе примедбе и сугестије. Измене су, између осталог, потребне због новх технологија, развоја интернета и нових појава у медијима.
Измењени Кодекс садржи одредбе о вештачкој интелигенцији, односно одговорности медија у случајевима њеног коришћења, као и дужност обавештавања јавност да је садржај креиран коришћењем АИ.
Медији могу користити вештачку интелигенцију у стварању садржаја на друштвено одговоран и сразмеран начин. Медији су дужни да обавесте јавност да је медијски садржај креиран коришћењем алата заснованих на вештачкој интелигенцији. Овакав садржај подлеже уредничкој одговорности, не ослобађајући новинаре и уреднике обавеза поштовања Кодекса, наводи се у нацрту Кодекса.
Такође, новина је и одредба о модерирању коментара у медијима.
Медији су дужни да објасне како функционише њихов систем модерације корисничког садржаја (коментара), без обзира на врсту модерације (prethodna или накнадна) и успоставе јасна правила о томе који садржаји нису дозвољени на њиховим платформама, једна је од новина.
Предложени Кодекс новинара Србије садржи, поред преамбуле, одељке о истинитости, независности, одговорности, сукобу интереса, поштовању достојанства, приватности, часним средствима, изворима, ауторству и заштити новинара. Из Савета за штампу су рекли да би нови Кодекс требало да буде краћи, оштрији и јаснији од постојећег.
Из медијских организација навели су да је у средишту новог Кодекса наведен интерес јавности за потпуним, благовременим и истинитим информисањем, који је изнад свих других интереса. Јавни интерес подразумева објављивање свих важних информација које су грађанима од помоћи при формирању суда/мишљења о појавама и догађајима.
Чланица СЗШ Тамара Skrozza рекла је да је Кодекс новинара усвојен 2006. и да се умеђувремену у медијима десило много тога што је отворило нове етичке дилеме, попут нових технологија и развоја интернета. Указала је на медијске хајке са политичким циљем, извештавање са сахрана и да је појава риалитија спустила лествицу у извештавању.
Новинар не извештава са сахрана, осим у случају високо профилисаних јавних личности, предвиђа нови Кодекс.
Предлоге и сугестије до 7. маја могу дати представници/е медијске заједнице и сви заинтересовани на мејл [email protected]. Текст предлога Кодекса је на ЛИНКУ.
Иначе, новинарски кодекс је скуп етичких стандарда којих би новинари и медији требало да се придржавају приликом извештавања у јавном интересу.
Ауторка: Весна Милић Радосављевић