Бројна кршења новинарског Кодекса
(Извор: Н1) – Од 1. маја до краја августа Савету за штампу поднете су 43 жалбе на рад медија, комисија је одлучивала о 26, а само у два није утврђено кршење Кодекса.
Генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић кае да су најчешће кршене одредбе из Поглавља један, које се односе на истинитост извештавања.
“И то одредбе које се односе на неразликовање чињеница од коментара, претпоставки и нагађања и изношења неоснованих оптужби и клевета”, објашњава она.
Да ли је било ефекта? У Савету за штампу указују да медији прихватају и објављују одлуке Савета у којима стоји да су прекршили Кодекс, али и да се кршења етичких правила, упркос томе понављају.
За протекли период било је карактеристично и нарушавање приватности, истиче члан Комисије за жалбе Петар Јеремић.
“Имали смо драстични случај о убиству певачице Јелена Марјановић, о убиству трогодишње девојчице у околини Зајечара. На драстичне начине су медији кршили Кодекс новинара Србије. Мислим да нажалост медији одлуке Савета за штампу не узимају за озбиљно и не уче се на својим грешкама”, оцењује Јеремић.
Председник НУНС-а Вукашин Обрадовић сматра да медији који крше етички Кодекс то свесно раде. “То није грешка која се јавља услед незнања. Грађани не препознају то као грешку већ као праксу и медији то злоупотребљавају”, наводи Обрадовић.
Председавајући Комисије за жалбе Стојан Марковић каже и да би њихове надлежности у вези са оценом поштовања новинарског кодекса требало да се прошире и на електронске медије.
“Сваки дан имамо на многим ТВ каналима и ТВ програмима флагрантно кршење новинарске етике, и никакве санкције за то нико не сноси”, упозорава Марковић.
Иначе, Савет за штампу преипрема и Упутство за примену Кодекса новинара Србије у онлајн сфери.
Аутор текста: Војислав Стевановић
rs.n1info.com/a191711/Vesti/Vesti/Krsenja-novinarskog-kodeksa.html