Буџетски новац за „Информер“: „Привржен професионалним и етичким стандардима“
(Извор: Време) Они који медијима додељују новац из буџета не постављају питање поштовања професионалне етике и стандарда медија, већ искључиво у којој мери и на који начин заступају политику државног врха и то је разлог због кога неко добија или не добија новац.
Према јавно доступним подацима, „Информеру“ је од почетка 2020. године до данас додељено најмање 18,3 милиона динара на медијским конкурсима општина и градова широм Србије, иако му је у том периоду Комисија за жалбе при Савету за штампу изрекла чак 23 јавне опомене, објавио је Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС).
Већину тог новца „Информеру“ је уплатио Град Београд – скоро 17 милиона, док су му Нови Сад и Панчево уплатили по пола милиона, Кикинда 200.000, а Оџаци и Сомбор по 100.000 динара. Новац је уплаћиван на фирму Драган Ј. Вучићевићевића Инсајдер тим, која издаје дневни лист „Информер“, али и њеној ћерки фирми Инфо ИТ медиа, наводи ЦИНС.
Кодекс новинара Србије „Информер“ је прекршио и у среду, када је објавио интервју са вишеструким силоватељем, што је изазвало буру у јавности и протест који је одржан у центру Београда.
Савет за штампу, који прати да ли медији поштују стандарде професије, саопштио је да је тим интервјуом „Информер“ у више наврата прекршио Кодекс новинара Србије. На тај начин је „понизио жртве, узнемирио јавност и застрашио своје читаоце“, наводи се у саопштењу Савета.
Иако је већински власник и уредник „Информера“ Драган Ј. Вучићевић покушавао да интервју оправда новинарством, тај догађај је још једном вратио у први план питање давања новца из буџета онима који константно крше Кодекс новинара Србије.
Анализа ЦИНС-а је показала да се комисије које додељују буџетски новац већ годинама не обазиру на то што „Информер“ крши Кодекс. Тако се на једном од последњих конкурса на коме је овом таблоиду додељен новац у решењу наводи да је пројекат „Информера“ у складу са критеријумима и да пружа „веће гаранције привржености професионалним и етичким медијским стандардима“.
Чланица Комисије за жалбе Савета за штампу Тамара Скозза објашњава да они који додељују новац не постављају питање поштовања професионалне етике и стандарда, већ се поставља питање искључиво у којој мери и на који начин ти медији заступају политику државног врха и то је разлог због кога неко добија или не добија новац.
„Имали смо ситуацију да један таблоид добије новац уз образложење комисије да су они свесни да он стално крши Кодекс, али су му дали новац да би се поправио“, казала је Скрозза.
М.Н./ФоНет
https://www.vreme.com/vesti/budzetski-novac-za-informer-privrzen-profesionalnim-i-etickim-standardima/