Дебата о медијској стратегији и законодавству
(Извор: ебраничево) У организацији Центра за развој локалних медија данас је у Пожаревцу одржана друга од укупно четири дебате на тему ,,Медијска стратегија и медијско законодавство – какве нас промене очекују?“.
Панелисти су били Раде Вељановски, професор Факултета политичких наука Универзитета у Београду и члан Радне групе за измену медијских закона, Саша Мирковић, професор Факултета за медије и комуникације Универзитета Сингидунум, бивши државни секретар и помоћник министра у Министарству културе и информисања Владе Републике Србије и Милош Стојковић, адвокат и стручњак за медијско право.
Вељановски је истакао да постоје два паралелна тока – први је да су у медијским законима уписани стандарди и добре намере, а други да се у пракси то у недовољној мери остварује.
,,Када смо почели да радимо на Закону о електронским медијима, показао сам свим члановима радне групе акциони план, у коме се од 30 задатака који се односе на измене овог закона 20 односе на РЕМ. Постало је потпуно јасно, а то показују различита истраживања и извештаји, да то тело које би требало да буде независтно, регулаторно и да у наш систем у пракси имплементира стандарде демократског света и европског искуства то не ради у довољној мери и довољно добро. То није због тога што закон није то омогућио, већ зато што нема воље”, казао је Вељановски.
Мирковић је између осталог гворио о кључним изменама и допунама Закона о јавном информисању и медијима.
,,Прва измена је везана за Савет за штампу, а Влада Србије је пристала да у радну верзију убаци ово тело које би требало да има законско утемељење, чему се веома противе представници таблоида којима би на тај начин било омогућено да аплицирају на пројектном суфинансирању. На последњем састанку дошло је до измене и члана 39 овог закона, у коме се ,,на мала врата” омогућава повратак државе у власничку структуру медија. Ако ове промене буду усвојене, то нас враћа неколико корака уназад и доводи у питање све досадашње реформске процесе који се тичу власничке структуре”, рекао је Мирковић.
Стојковић је нагласио да је суштина проблема изостанак демократске културе и демократске еволуције друштва као целине, а да су медији и медијска сцена само рефлексија. Сви панелисти су се сложили да нови закон ма колико био добар не може да доведе до жељених промена ако исти људи остану на челним позицијама.
Дебата је реализована у оквиру пројекта „Будућност је у слободним локалним медијима“
Аутор: А. Г.