Десетодневни живот на кликовима: Шта су све медији прекршили током извештавања о нестанку и смрти детета?
Првобитно је јуче Вучић саопштио, а МУП потврдио, да је девојчица убијена, као и да су ухапшена двојица радника ЈП Водовод из Бора, С. Ј. и Д. Д, због сумње да су починили то убиство, док је данас начелник Управе криминалистичке полиције Нинослав Цмолић, како је објавио Информер, „изнео шокантно откриће“.
Цмолић је рекао да су осумњичени за убиство девојчице након што су аутомобилом ударили дете, мислили да је мртва и убацили су је у гепек, али је девојчица била жива и у једном моменту се пробудила.
Поједнини медији пренели су речи Цмолића, док су и данас скоро сви медији наставили да се „баве случајем“, свако на свој начин. То није, међутим, све. У последњих десетак дана, односно од 26. марта објављене су многе полуинформације, о чему је Данас већ извештавао, сеназионалистичке вести, лажи, узнемиравана је јавност, у једном моменту таргетирана мајка мртве девојчице, а претходно је јављено да је дете пронађено живо и здраво и још много вести званичника помешаних са утисцима комшија породице убијене девојчице и других ирелевантних саговорника.
У часу писања овог текста и даље стижу пуш нотификације медија да су „Родитељи мале Данке у сузама…“ и слични.
Медији прекршили све што се могло прекршити
Тамара Skrozza, представница НУНС у Савету за штампу, оценила да су медији у овом случају прекршили све што се могло прекршити.
„Закони свакако јесу прекршени. То је заправо полиција на неки начин већ и рекла. Јуче је, пре свега, закон прекршио председник државе који је изашао изван својих овлашћења када је саопштио да су две особе из Бора ухапшене због убиства мале Данке“, рекла је Skrozza за Н1.
Према њеним речима, медији су објављивали претпоставке и пласирали их као чињенице, разговарало се са породицама са којима није требало да се разговара, узнемиравана је јавност, оптуживани су људи без икаквих доказа, родитељи такође.
Skrozza је подсетила да су РЕМ и Министарство информисања надлежни за спровођење закона, да Савет за штампу нема те ингеренције.
На питање како коментарише што су неки медији окривили мајку мале Данке Илић, она оцењује да „живимо у дубоко патријархалном друштву у којем су последњих година све вредности девалвирале“.
„Хајка на мајку није ни сада престала, криве је како је могла да остави дете да одлута на пут. Мајка је постављена као кривац од првог дана“, наводи она и указује да су медији без ограде преносили различите изјаве.
„У току истраге нема такозваних сазнања. Писање таблоида да је вештачењем мајчиног телефона утврђено да је мајка пре нестанка Данке гуглала гранични прелаз са Румунијом и које кривично дело повлачи коју казну касније је МУП оштро демантовао. Да, после нам је објаснила полиција да је вештачење телефона уобичајена процедура. Али, мајка је већ бачена лавовима на мрежама и у медијима“, навела је Skrozza и додала:
Skrozza: Молим новинаре, у име образа професије…
„Молим новинаре, у име образа професије, да се ставе у ципеле људи о којима извештавају“.
Осим Савета за штампу, апел је стигао и од „Пријатеља деце Србије“ који су јуче захтевали од Министарства информисања да по службеној дужности строго санкционише медије који узнемирујуће и кршећи закон извештавају о смрти двогодишње девојчице у Бору.
„Сем кршења свих законских одредби сусрећемо се са монструозном неетичношћу, кршењем Кодекса новинара Србије, али и сваког људског достојанства, као и емпатије и пијетета према жртви и њеној породици. Објављени садржаји, сем детета жртве и њене породице, дубоко су узнемирујући и штетни за свако дете које са њима долази у контакт са несагледивим последицама. Медији се у обавези да се воде јавним интересом, а не да га угрожавају“, пише у саопштењу „Пријатеља деце Србије“.
Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић упутио је, такође, јуче позив свим медијским кућама и новинарима, да приликом извештавања о трагичном убиству двогодишње девојчице поступе са највећом одговорношћу, поштовањем и пажњом.
Да је досадашње извештавање оставило трага на сву децу и њихове родитеље, како је Данас већ писао, потврдиле су наше саговорнице, психолошкиње и дечји психијатри, који су саветовали како да родитељи заштите своју децу од сеназционалистичког извештавања и шта да одговарају на дечја питања о случају девојчице из Бора.
Раније је Родољуб Шабић, адвокат, коментарисао за Данас извештавање медија речима:
„За оцену медијског извештавања о нестанку девојчице Данке Илић ће требати још времена, нада се да ће таква оцена уследити када девојчица буде пронађена жива и здрава. Медији ће најбоље урадити ако воде рачуна о две ствари које подразумева Кодекс новинара Србије. Прво да не угрозе истрагу, односно очекиване ефекте мера које се предузимају, и друго да не вређају или злоупотребљавају осећаје родитеља односно породице нестале и њихову приватност девојчице“.
Генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић тада је рекла, између осталог, да је у одређеној мери разумљиво да медији овако поступају јер постоји велико интересовање јавности за нестанак девојчице, па настоје да фокус публике држе на овој причи.
„Ти кликови су разлог зашто се овако ради“
Медији овако поступају, како је она истакла, због тога што практично живе од броја кликова.
„Ти кликови су разлог зашто се овако ради, тада све престаје да буде битно, онда новинари пишу шта год им падне на памет, или шта год каже неки од тих нерелевантних саговорника“, истакла је Новаковић и оценила да је првог и другог дана до поднева од нестанка мале Данке, све било како треба:
„Онда је све кренуло наопако и онако како иначе медији неодговорно извештавају о оваквим стварима – почели су да се баве комшијама и приватним животима породице“, навела је она и додала да је „дете нестало и покренут је систем Пронађи ме, медији су имали обавезу да то објаве“.
„После тога треба објављивати само званичне информације које су важне за јавност и које би помогле да се дете пронађе, а где је мајка ишла у школу потпуно је бесмислено“, закључила је Новаковић.
На крају – МУП
Подсетимо, још 28. марта Министарство унутрашњих послова апеловало је на медије да не објављују непроверене и нетачне информације јер на тај начин угрожавају истрагу, чији је циљ да се девојчица што пре пронађе.
„Безбедност и проналазак девојчице је апсолутни приоритет који је изнад свих других интереса“, истиче се у саопштењу.
Док је јуче у свом саопштењу МУП подсетио да пласирање нетачних информација на друштвеним мрежама којима се узнемирава јавност и шири паника представља кривично дело и да ће сви који то раде бити процесуирани.
Ауторка: Радмила Бриза