Едуковати медије о породичном насиљу
(Извор: Данас) – Иза сензационалистичког извештавања о породичном насиљу не стоји увек лоша намера медија, већ је пре у питању незнање и непознавање етичког и новинарског кодекса.
Зато је потребна едукација новинара и новинарки, али и политичке елите и државних институција, речено је јуче на округлом столу „Како медији третирају насиље у породици“, који је одржан у оквиру пројекта „Насиље у породици – Поглед упрт у европско право“ недељника Време.
На овом скупу говориле су Тања Игњатовић из Аутономног женског центра, Тамара Скроза из Комисије за жалбе Савета за штампу, Гордана Новаковић из Савета за штампу, Миљана Нешковић, новинарка Недељника, и Јована Глигоријевић, новинарка Времена.
Тамара Скроза наводи да се кодекси свакодневно крше кад је у питању насиље у породици.
– Крши се тачка која обавезује на претпоставку невиности, јер без обзира шта ми мислимо о насилнику, његово име не сме да се објављује пре правоснажне пресуде. Још гори прекршај је откривање идентитета жртве. Такође се у сваком тексту крши тачка која каже да се нагађања и претпоставке не смеју користити као непобитне чињенице, каже Скроза наводећи пример комшијских прича које су неосноване, а којима се медији редовно баве у извештајима о породичним трагедијама.
Тања Игњатовић додаје да је такво извештавање постало толико уобичајено, “да ми не верујемо да се злочин уопште догодио ако није описан до најситнијих и најужаснијих детаља”. Тако се шаље и порука да постоји само физичко насиље са страшним исходом, а занемарују се други облици насиља. Она указује на велику одговорност новинара и новинарки, који морају да се придржавају норми извештавања чак и када им сама жртва све исприча.
– Колико год да је жртва искрена у својим изјавама, новинар/ка мора водити рачуна шта ће од тога бити објављено, каже Игњатовић. Она напомиње да је најмање текстова о томе шта је насиље, како се може препознати и шта треба предузимати кад до њега дође.
Миљана Нешковић је рекла да је неопходна едукација новинара, али и политичке елите па и цркве, која не зна какав савет дати верницима и верницама који им се обрате због насиља.
– Политичка елита недовољно познаје проблематику родне равноправности и породичног насиља, док с друге стране новинари нису адекватно едуковани, каже Нешковић указујући на склоност таблоида да бране и правдају насилника, и истовремено криминализују жртву “која му је дала повода” да почини насиље. Гордана Новаковић каже да таблоиди немају увек лошу намеру, “него је у питању незнање”, и указује на таблоиде у европском друштву који имају виши ниво свести о људском достојанству. Јована Глигоријевић додаје да медији увек морају бити на страни жртве и да се не сме давати простор “другој страни” која ће насилника да правда.
Пише: М.М.С.
www.danas.rs/drustvo.55.html?news_id=328386&title=Edukovati%20medije%20o%20porodi%C4%8Dnom%20nasilju