ГИМНАЗИЈА: ИЗЛОЖБА „МЕДИЈСКА ПИСМЕНОСТ ПРОТИВ ЛАЖНИХ ВЕСТИ“
(Извор: Смедеревске новине) Како препознати лажне вести, због чега су оне лоше, ко их најчешће шири, само су нека од питања на која одговоре даје изложба „Медијска писменост против лажних вести“, која је у среду отворена у смедеревској Гимназији. Изложбу је приредио Савет за штампу са идејом да се кроз четири „тотема“ ученицима укаже на важност препознавања дезинформација и неговања критичког мишљења и анализе свега што прочитају, а што им се пласира путем медија и друштвених мрежа.
-Младима се на овај начин обраћамо јер су они најподложнији дезинформацијама, друштвене мреже су им најчешће извор свих информација, кроз које они формирају своју свест, формирају се у личности којима ћемо сутра оставити ову земљу. Циљ изложбе је да ми њима укажемо на то колико је важно препознати дезинформације и лажне вести, јер оне су као пожар, шире се огромном брзином, тај пожар је некада немогуће угасити, а управо млади морају да науче који су то механизми да препознају и да не шире даље те лажне вести – наводи Оливера Милошевић, потпредсеница Удружења новинара Србије и чланица Комисије за жалбе Савета за штампу.
Она је ученицима предочила шта је Савет за штампу, која је улога Комисије за жалбе и објаснила процедуру у случају подношења жалбе. Истовремено, позвала их је да се активно укључе у борбу против ширења лажних вести, изношењем примера на званичном инстаграм профилу изложбе.
-Сада можете помислити да ово није важно за вас, мислите да о вама сигурно неће писати медији, али потпуно нисте у праву, јер се никада не зна када и ко од вас, било ко од ваших чланова породице, сада и у будућности, може доспети у медије и на какав начин. Често смо сведоци да су обични грађани сада, рекла бих, и мета медија и разних злоупотреба и да то није више резервисано само за политичаре, јавне и естрадне личности. Постоје многе вести у којима су обични грађани били злоупотребљени или је била злоупотребљена нека лична породична трагедија, саобраћајна несрећа или се неко задесио или био актер неког догађаја који је у том тренутку актуелан за медије и био злоупотребљен. Разни су начини како један обичан грађанин може доспети у медије. Жалбу подносите Савету за штампу, онда о томе одлучује Комисија. Наше могућности нису неограничене, немамо неке посебне механизме кажњавања, али уколико утврдимо да је Кодекс новинара прекршен, медиј који прихвата надлежност Савета за штампу мора да објави одлуку, а осталима изричемо јавну опомену – објаснила је Милошевић обраћајући се окупљеним ученицима.
На значај медијске писмености указала је и професорка српског језика Татјана Лазаревић, истичући да се аналитичко мишљење развија и кроз школски ситем.
-Изложба која се вечарас отвара у Гимназији свакако је значајн допринос развијању медијске писмености младих људи, средњошколаца, тинејџера. При томе, ваља имати у виду да су њима ближи нови медији, интернет, друштвене мреже, и да су они подложнији свакојаким инфлуенсерима, да за њих чвршће пријањају стереотипи, заблуде, сензационалистички натписи. Има предмета кроз које се могу стећи знања о медијској писмености, али то није довољно. Потребан је континуиран рад. О томе што видите на овој изложби говорићете на часовима, али је потребно то примењивати и у праћењу новина, часописа, листова, као и на друштвеним мрежама, потребно је бити увек мало суздржан и укључивати мозак – рекла је, између осталог професорка Лазаревић.
Изложба је до сада обишла више средњих школа у Београду, Лозници, Нишу, а намера Савета за штампу је да се активности којима се гради медијска писменост код младих наставе и убудуће.
-Дошли смо да са професорком Душицом Славковић, у оквиру предмета „Језик, медији и култура“, погледамо ову изложбу. Вест коју прочитам проверавам у зависности од места на коме је објављена и од особе која је објавила. После ове изложбе бићу још опрезнији – каже Андрија Гвозденовић ученик првог разреда.
Изложбу „Лажне вести“ Савет за штампу је припремио у оквиру друге фазе пројекта “Изградња поверења у медије у југоисточној Европи и Турској“, који су подржали Европска комисија и Унеско.
Ј.В.
фото: Смедеревске новинеж
ГИМНАЗИЈА: ИЗЛОЖБА „МЕДИЈСКА ПИСМЕНОСТ ПРОТИВ ЛАЖНИХ ВЕСТИ“