Гошће Н1 о таблоидном извештавању: Одвратни детаљи, Интернет све памти
(Извор: Н1) Генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић рекла је у Новом дану Н1, поводом сензационалистичког извештавања домаћих таблоида и портала у вези са смрћу Сплићанина Матеја Периша, да то није изненађење. „Нажалост, није први пут. Само по себи то није нешто са чим се први пут суочавамо, фотографије леша извученог из воде је понашање наших таблоида већ дуже време“, казала је Новаковић. Координаторка за слободу изражавања и онлине медије СХАРЕ Фондације Невена Мартиновић каже да се увек шокира, јер је, како каже, неко донео свесну одлуку да тако нешто објави и стави на насловну страну и на свој портал. „У овом случају и сличним, постоји оправдана потреба јавности да буде обавештена, да се пронашао преминули и да у некој форми будемо обавештени, пратили смо случај. У којој форми ће се појавити, не морамо бити обавештени визуелном формом, очигледно је да емпатија не постоји више у овом друштву и то је поражавајуће“, навела је Мартиновић.
Новаковић истиче да није нетачно када се каже да постоји интерес јавности, али додаје да није суштина у томе да ли смо објавили информацију него на који начин.
„Зашто то да се доказује фотографијама у ком је стању леш и у ком су стању органи, одвратни и непотребни детаљи. Кад је реч о Савету за штампу, овај случај нам се чинио драстичним. Можемо ово што сада радимо – да апелујемо на колеге да то не раде, да вршимо притисак на државу да новцем из буџета не финансира овакву врсту садржаја, да читаоцима указујемо да могу да се побуне против овакве врсте сарџаја, бојим се да ово предуго траје, бојим се да је јако тешко изаћи из тога, бојим се да је чараобни штапиц у рукама тих медија, то није у складу са правилима професије и са људским, и док та врста договора не буде постигнута ово ће трајати“, оценила је Новаковић.
Она је додала да то није исто као када је председник Александар Вучић показивао слике раскомаданих тела, јер њега не обавезује Кодекс новинара.
„Он је објаснио због чега је сматрао да то треба урадити. Чиме су се уредници медија руководили. Фотографије су добили од полиције, ви не треба то да објављујте“, казала је Новаковић.
Невена Мартновић каже да је закон јасан – забрањено је објављивање такве информације.
„Иако су добили од неког, а немају дозволу од породице, то је кршење. Људи нису свесни, кад кликну да објаве то, то је заувек остаје, никада неће моћи да се повуче, овде ће генерације породица бити обележене за цео живот, то мора стално да се подвлачи, морамо да размишљамо о будућности, Интернет све памти и нема назад“, рекал је она и навела сличан пример из Словеније.
„Направљен је мини-пројекат на оглашиваче да повуку све свој огласе из тих таблоида и то се десило. То је била ад-хок акције, ни суд ни етика не могу да изврше јак притисак. Ако би се удружили то би био један од добрих механизама, очигледно је да је ово у нашем друштву широко распрострањено, морамо да се шокирамо сваки пут и да покушамо да овакву врсту извештавање зауставимо“, рекла је Мартиновић.
Новаковић каже да се таблиоди руководе кликовима, да од тога зарађују и да вести са оваквим садржајем имају највећу посету, али да то не може да буде једини критеријум.
„Чак и да постоје неки стандарди који морају да се поштују, мора да постоји нека емпатија, не говоримо о томе да ли се поштује кодекс, ово су ствари елементарне пристојности, не верујем да би волели да читају нешто тако о људима које познају“, закључила је Гордана Новаковић.
Gošće N1 o tabloidnom izveštavanju: Odvratni detalji, Internet sve pamti