Информер прекршио новинарски кодекс у више текстова
(Извор: Бета) – Комисија за жалбе Савета за штампу оценила је у четвртак увече да је београдски дневник Информер прекршио Кодекс новинара у више текстова, на које су се жалили новинар Стеван Дојчиновић, као и покрет Двери.
Комисија је усвојила и жалбу председника Нове странке Зорана Живковића и констатовала да је дневник Ало прекршио новинарски Кодекс, а закључено је и да је кодекс прекршила и Политика, на чији текст је жалбу поднео новинар Златко Чобовић.
Лист Политика, према оцени Комисије за жалбе, није прекршила кодекс у случају на који се жалио новинар Славиша Лекић, а истоветна одлука донета је и у случају Курира, на чији текст се жалио члан Националног савета Влаха Драган Андрејевић.
Комисија за жалбе није донела одлуку поводом жалбе новинара Стевана Дојчиновића на један текст у Политици.
Уредник истраживачког портала „Крик“ Стеван Дојчиновић жалио се Комисији за жалбе на више текстова у листу Информер у којима је означен као „сарадник француске обавештајне службе“, „садомазохиста“, да је припадник мафије.
Такодје, Информер је према оцени Комисије прекршио новинарски Кодекс и у текстовима који су се бавили истраживањима Дојчиновићевог „Крика“ о стану министра здравља Зорана Лончара.
Према ставу Комисије за жалбе, Информер је кршио Кодекс и у тексту који се бавио ставом покрета Двери у вези са тим да ли је у Сребреници почињен геноцид, на који је жалбу уложио тај покрет.
Комисија је уважила жалбу председника Нове странке Зорана Живковића и констатовала да је лист Ало прекршио новинарски Кодекс, објављивањем текста под насловом „Оптужница следи после избора?!“, уз који су објављене фотографије више опозиционих политичара, медју којима и Живковића.
Уважена је и жалба новинара и члана Комисије Златка Чобовића на писање листа Политика, па је закључено да је тај лист прекршио кодекс у делу који прописује истинито извештавање и новинарску пажњу.
Чобовић је у жалби навео да је лист прекршио правила из Кодекса извештавајући са претходне седнице Комисије за жалбе, при чему му је насловом који гласи „Медијски вештак подржава копи-пејст новинарство“ нанео професионалну и личну штету. Чобовић није учествовао у расправи нити у гласању.
Одлучујући по жалби новинара Славише Лекића на текст коментатора Политике Мухарема Баздуља, Комисија је једногласно констатовала да у том тексту нема кршења новинарског Кодекса.
Истоветна одлука донета је поводом жалбе Драгана Андрејевића из Националног савета Влаха на текст у Куриру, који се бавио обичајима на сахранама у источној Србији.
Андрејевић је тврдио да је текст дискриминаторски у односу на влашку мањину, али Комисија је закључила да то није случај, медјутим, оценила је да је Курир прекршио кодекс јер је допустио да се на интернет-издању тог листа појаве коментари читалаца који су садржали увредљиве поруке на рачун Влаха.
Комисија за жалбе није донела одлуку поводом жалбе новинара Стевана Дојчиновића на текст у листу Политика у којем је објављена изјава министра здравља Зорана Лончара у вези са писањем „Крика“ о стану који је Лончар купио 2002. године.