ИЗГРАДЊА ПОВЕРЕЊА У МЕДИЈЕ: Како повећати поверење у српске медије
(Извор: Курир) – Британска непрофитна организација „Мрежа етичког новинарства (Ethical Journalism Network)“ представила је српским медијима иницијативу „Изградња поверења у медије“ која има за циљ јачање независног новинарства, етичко управљање и изградњу јавног поверења у српске медије.
Иницијатива је покренуо ЕЈН у сарадњи са Унеском и Европском Унијом, а намењена је земљама Западног Балкана и Турске.
Ејден Вајт, оснивач и директор ЕЈН, рекао је да је идеја састанка, организованог у Београду у сарадњи са Асоцијацијом медија, да се види шта медији мога да ураде како би се направио систем који ће дати квалитетно новинарство јер се оно често повезује са корупцијом, али и политичким и финансијским притисцима.
„Данас је кључно питање ко ће платити оно шта производе медији јер најпознатији и највећи од њих имају проблем да се сами издржавају, па морају да им помажу филантропи, невладине организације или држава. Медији морају да натерају купце да плате, али и инвеститоре, а они то неће да ураде ако новинарство није квалитетно односно у складу са етичким стандардима“, истакао је Вајт.
Он је подсетио да је ЕЈН уз подршку водећих уредника, власника медија и новинара широм света развио „Извештај о интерним стандардима“, једноставан инструмент који може да помогне медијима да нагледају свој учинак као и да развију поверење јавности и тржишта у свој бренд.
Бернт Олуфсен, члан Одбора ЕЈН и један од најпознатијих норвешких новинара, поручио је медијима да има ефекта све што раде да би показали да раде квалитетно.
„Да би имали квалитетно новинарство оно мора да се плати, а тога нема без квалитета, па је етичност у раду веома важна“, навео је он.
Зоран Секулић, председник Управног одбора Асоцијације медија, поздравио је иницијативу ЕЈН и истакао да ће се Асоцијација медија потрудити да „Извештај о интерним стандардима“ заживи у спрским медијима.
„Домаћа медијска сцена је у тешкој ситуацији… Квалитет медијског садржаја се смањује, јавни интерес медије све мање занима, поверење читалаца опада… У таквој ситуацији новинарима је веома тешко, али то не значи да ћемо одустати од борбе да се то промени“, истакао је он.
Тамара Скроза, члан Комисије за жалбе Савета за штампу, навела је да се ово тело суочава са великим проблемима непоштовања Кодекса новинара Србије и одлука Комисије.
„Уредници и власници медија морају да се потруде да се оваква ситуација промени“, истакла је она.
Аутор: Владимир Спасић