Извештавање о случају Тијане Јурић кршење етичких кодекса
Савету за штампу су у последња три месеца поднете 23 жалбе, од чега је Комисија за жалбе до сада одлучивала о 10 жалби, и у четири случаја донела одлуку да је етички кодекс прекршен, речено је данас на конференцији за новинаре.
Међутим, иако није било жалбе, чланови Комисије су изнели став да је у случају извештавања о нестанку и убиству Тијане Јурић из Суботице дошло до озбиљних кршења новинарских кодекса.
Чланица Комисије за жалбе Тамара Скроза рекла је да „не зна за текст који је испоштовао етички кодекс“, јер су медији објавили и име Тијаниног убице, детаље из његовог живота, податке о породици, као и текстове о томе шта га очекује у затвору.
Она је оценила да је и третман Тијаниног оца, Игора Јурића, кога су поједини медији уцењивали да им да изјаву како би објавили Тијанину слику, „срамота за сваког ко се зове новинар“.
„Ми одлучујемо о жалбама, али се у овом тренутку ван нас дешава нешто што представља еклатантно кршење свих могућих новинарских правила и етичких кодекса, не само код нас него и у свету“, нагласила је Скорза. Према њеним речима, Комисија није постигла сагласност у случају жалбе групе родитеља, чија су деца боравила у кампу Српске истините православне цркве, на извештавање медија о том случају.
Други случај који је издвојила јесте писање медија о случају геј пара који је добио дете уз помоћ сурогат мајке, а под насловом „Само да ово зло не стигне код нас“.
„У том случају донели смо одлуку да је прекршен етички кодекс и то по одредбама које се тицу новинарске пажње и дискриминације, јер је новинар ушао у причу са веома чврстим ставом и све што је радио, радио је да би тај став доказао „, рекла је Скорза.
Петар Јеремић, други члан Комисије за жалбу Савета за штампу, рекао је да Комисија једногласно одлучила да је кодекс прекршен и у случају листа Таблоид, који је изнео неистине о директорки Другог канала РТ Косова, који се емитује на српском језику.
„Посао Савета је да кажемо шта су прихватљиви етички стандарди, да тај кодекс тумачимо на начин како би требало извештавати и да јасно и гласно и кажемо да они који то не поштују, не заслужују да себе називају новинарима“, нагласио је Јеремић.
Правни саветник Одељења за медије Мисије ОЕБСа у Србији Мирослав Јанковић осврнуо се на Извештај Европске комисије који је Србија недавно добила, а посебно на део који се односи на поглавље 23, истичући да је и самом извештају наведено да би власници и уредници медија требало да обрате пажњу на поштовање правила новинарске професије, односно етичких стандарда, и да је подршка Савета за штампу веома важна у том процесу.
„Ово је важно јер је то први пут да се у ижвештају спомиње Савет за штампу, што је доказ кредибилетата које је то тело стекло и које се позиционирало као важан фактор у новинарству“, рекао је Јанковић.
Он је додао да ОЕБС подржава рад Савета и да је увек за саморегулацију, него за законску регулацију, јер је то боље за саме медије и новинаре, али и за грађане и демократију уопште.
На конференцији за новинаре представљен је и филм о Јавној седници Савета за штампу, која је одржана крајем маја пред студентима новинарства на Факултету политичких наука.
14. октобар 2014. године; Тањуг