Комисија за жалбе Савета за штампу одлучила да ниједан медиј није прекршио Кодекс извештавајући о тучи на спортском догађају
На седници Комисије за жалбе одржаној јуче у Пресс центру УНС-а, одлучено је да ниједон од осам медија који су извештавали о инциденту који се догодио на фудбалској утакмици у женској лиги, није прекршио Кодекс новинара Србије.
Невена Марковић и Александра Убавић су, преко свог пуномоћника Ивана Рајковића, првобитно поднеле 15 жалби Савету за штампу. Жалбе су се односиле на портале Мондо, Телеграф.рс, Спортски журнал, Курир.рс, Еспресо, Ало.рс, Е-Браничево, портал Н1, 24/7, Информер.рс, Новости.рс, Ногоманија, Данас.рс, Спортал и Урбан Цитy због тога што су 26. марта ове године објавили вест о тучи на спортском догађају у којој су учествовале подноситељке жалби.
Седам жалби је решено договором, јер су: Новости.рс, Данас.рс, Урбан сити, Спортал, Ногоманија, 24/7 и Е-Браничево уклонили спорне текстове са својих сајтова. Тако да је Комисија одлучивала и преосталих осам жалби.
Подноситељке жалби сматрају да су у извештајима медија представљене као „делинквенткиње“
Сви поменути медији пренели су вест да су фудбалерке Рада напале колегиницу Софију Илић из ФК „Пожаревац“, током утакмице Пожаревљанки са Земуном. У текстовима стоји да су оне дошле на утакмицу Пожаревљанки са намером да се обрачунају са Софијом Илић. Овај инцидент догодио се недељу дана након дуела Пожаревца и Рада.
Пуномоћник подноситељки жалби Иван Рајковић обратио се Савету за штампу са предлогом да Комисија за жалбе донесе одлуку којом утврђује повреду Кодекса, да порталима изрекне јавну опомену и да им препоручи уклањање спорних текстова.
У образложењу Рајковић наводи да су у спорним текстовима Марковић и Убовић представљене као „делинквенткиње“ које су вербално и физички напале колегиницу. Он тврди да су текстови неосновани, неистинити и да су објављени без икаквог доказа.
„Против жалилаца није покренут никакав судски поступак, те претпоставка невиности жалилаца обавезује сваког грађанина Републике Србије, а камоли новинара. Упркос томе, водећи се сензационализмом, те намером повећања читаности, жалиоци су представљени у изразито негативном светлу, као учиниоци тежих кривичних дела, при чему ни у једном тренутку са жалиоцима није контактирано ради провере изнетих навода“, навео је Рајковић.
Према његовој процени сви који су пренели спорну вест прекршили су Кодекс новинара Србије, и то у деловима који се односе на истинитост извештавања, одговорност новинара, новинарску пажњу и поштовање приватности.
Сви медији који су одговорили одбацили су наводе из жалби
Вест о догађају објављена је на порталу Спортклуб.рс, који уједно представља и поддомен на порталу Н1, против ког је поднета жалба.
Са портала Н1 одбацили су тврдње да је текст неистинит и неоснован.
„Предметни текст је заснован на дисциплинској пријави која је поводом овог инцидента поднета, те изјава лица датим током дисциплинског поступка, односно изјавама које је аутор предметног текста добио од својих саговорника поводом наведеног догађаја“, наводи се у одговору на жалбу, а као доказ достављени су следећи документи: Дисциплинска пријава, изјава председника женског фудбалског клуба Пожаревац праћена изјавом оштећене Илић Софије, изјава подноситељке жалбе Марковић Невене, Одлука Дисциплинске комисије ФСС о покретању дисциплинског поступка и изрицању мере суспензије играња на утакмицама подноситељкама жалбе и Одлука Дисциплинске комисије ФСС о кажњавању подноситељки жалбе због физичког напада на колегиницу.
Такође, у одговору је наглашено да су објављена укупно четири текста која се баве предметним догађајем и да у тим текстовима постоји тзв. „друга страна“, тј. да су објављене и изјаве подноситељки жалбе.
У жалби се тврди да су подноситељке представљене „као учиниоци тежих кривичних дела“, те да је прекршена претпоставка невиности подноситељки, што Н1 такође одбацује.
„…из садржине предметног текста је јасно да се не ради о било каквом кривичном поступку или оптужби за кривично дело, јер се наводи да су подноситељке суспендоване и да имају рок од неколико дана да доставе и своје писане изјаве о инциденту у коме су учествовале“, стоји у одговору Н1 на жалбу.
Пуномоћник Мондо доо Инц Бранислав Глогоњац послао је одговоре на жалбе против портала Мондо, Курир и Еспресо.
Он је у одговору на жалбу нагласио да је сам догађај од јавног интереса јер је насиље честа појава на спортским догађајима и треба га осудити.
„Предметни догађај је утолико значајнији јер су актери насиља у конкретном случају били сами спортисти, који би по природи ствари морали да пруже пример гледаоцима и другим актерима спортских догађаја, а не да сами учествују у вербалним/физичким сукобима на фудбалском терену“, одговор је компаније Мондо.
Попут Н1, Мондо је такође доставио пропратну документацију која потврђује догађај о ком су медији извештавали.
Пуномоћник портала Ало.рс Игор Исаиловић у свом одговору на жалбу навео је да није повређено ниједно право жалилаца, нити су повређене одредбе Закона о јавном информисању, као ни Кодекс.
Он је навео да су информације изнете у тексту истините и потпуне, а да су новинари заштитили приватност жалилаца тако што су навели њихове иницијале, а не пуна имена.
Из Ало.рс наглашавају да се жалоци нигде не проглашавају кривим за кривично дело и објашњавају да терминологија коју Ало.рс користи не представља омаловажавање нити повреду достојанства личности, већ је одраз новинарске слободе.
Уредник спортске рубрике портала Телеграф.рс такође је, у свом одговору, навео да су фудбалерке поменуте иницијалима у тексту. Он тврди да су новинари информацију пре објаве проверили код извора у Фудбалском савезу Србије и да су добили потврду да је дошло до сукоба, те да је против играчица покренут дисциплински поступак.
Информер и Спортски журнал нису одговорили на жалбу.
Предлог одлуке Савета за штампу био је да Кодекс није прекршен
Наиме, из поднете документације види се да се догађај заиста одиграо, јер су подноситељке жалби дошле на утакмицу на којој не играју, ушле у забрањени простор у току утакмице након чега је дошло до инцидента, тако да се не може говорити о неистинитом извештавању нити о нагађањима и претпоставкама.
Такође, претпоставка невиности није прекршена јер се у текстовима није писало о кривичним делима већ о дисциплинској одговорности.
Извори су релевантни и независни, а постоји и видео запис инцидента.
Тачно је да у већини текстова нема изјава фудбалерки Рада, али су оне најављене као део дисциплинског поступка.
Тема текстова је од изузетног јавног значаја јер су фудбалерке јавне личности и пунолетне су, а садржај текстова директно је везан за њихов професионални живот, па се не може говорити о кршењу права на приватност.
Због свега наведеног следи да нема аргумената за недостатак дужне пажње новинара, како је наведено у образложењу предлога одлуке.
Комисија за жалбе: медији нису прекршили Кодекс
Будући да су свих осам жалби о којима се одлучивало на седници истог садржаја, Комисија је одлучила да расправа буде обједињена.
Након што је генерална секретарка Гордана Новаковић представила случај, Комисија је кратко расправљала жалбама.
Образложење одлуке изложили су представник јавности Родољуб Шабић и Јелка Јовановић из Асоцијације медија.
Шабић је рекао да је његово мишљење да жалбе нису основане.
“Претерано скрупулозне опсервације упућују на то да бисмо можда могли да упозоримо на то да се превисе претпостављало и да је речник нешто слободнији. Ја мислим да је то, имајући у виду реални контекст у коме ми живимо и шта се пише по нашим медијима, претерано и зато ћу гласати да се жалбе одбију”, рекао је Шабић.
Јелка Јовановић је рекла да је сагласна са предлогом одлуке да се жалбе одбаце.
“Чињеница је да је тема била атрактивна. Спортско новинарство је такво какво је. Не судимо му сад. Слажем се са примедбом за избор речи, али то је већ уобичајени речник… Овде је главна ствар што је то објављено. Нема везе, што је било-било је, само да се не пише о томе. А довољно је атрактивно да буде објављено”, казала Јелка Јовановић и изразила наду да ће цео догађај позитивно да утиче да актерке, у смислу понашања уопште, посебно спортског фер плеја.
Након кратког излагања Комисија је једногласно одлучила да ниједан медиј није прекршио Кодекс новинара Србије.
Антрфиле:
Нови сазив Комисије за жалбе
На првој седници Комисије за жалбе Савета за штампу у новом сазиву, представљени су нови чланови, тако да ће у наредне четири године о прекршајима Кодекса новинара Србије одлучивати: Златко Чобовић, Јелка Јовановић и Филип Шварм као представници Асоцијације медија, Надежда Будимовић из Локал преса, Тамара Скрозза и Милена Васић ће представљати Независно удружење новинара Србије (НУНС), Оливера Милошевић и Јелена Петковић Удружење новинара Србије (УНС), док су представници јавности у новом сазиву: Ана Мартиноли, Сања Павловић и Родољуб Шабић.
Снимак са седнице можете погледати овде
Ауторка: Ивана Крагуљ