Мање негативних текстова о ЛГБТ популацији у медијима
(Извор: Танјуг) – Медији у Србији у последње време бележе већи број текстова о припаднуицима ЛГБТ популације и то превасходно на сајтовима и дневним листовима, све је више неутралних и позитивихних, а најмање негативних, поручено је на конференцији за медије на којој је представљен Извештај о мониторингу и анализа медија за 2015.
Медији у Србији у последње време бележе већи број текстова о припаднуицима ЛГБТ популације и то превасходно на сајтовима и дневним листовима, све је више неутралних и позитивихних, а најмање негативних, поручено је на конференцији за медије на којој је представљен Извештај о мониторингу и анализа медија за 2015.
Текстова са позитивних односом према ЛГБТ попзулацији, у истраживаном периоду од 1. маја до 31. децембра прошле године, било је 35 одсто, неутралних 58 одсто, а негативних свега шест одсто, рекао је председник Геј лезбијског инфо центра Предраг Аздејковић.
Током тог периода, посматрано је 12 дневних новина, 20 недељних, 10 двонедељних, 75 месечних и двомесечних издања, 62 локална штампана медија, 100 емисија на 19 телевизија и 161 веб страница.
Према Извештају, у дневним новинама објављено је 942 текста, највише у Блицу (15 одсто), Данас (14 одсто), Куриру (13 одсто).
Највећи број негативних текстова, у посматраном периоду, објављено је Информеру (14), Вечерњим новостима (12) и Франкфуртским вестима (7).
„Ако узмемо у обзир укупан број текстова који је медиј објавио долазимо до резултата да највећи постотак негативних текстова имају Франкфуртске вести (28 одсто), Информер и Вечерње новости (18 одсто) и Наше новине (седам одсто)…“, казао је он.
У недељницима је забележено мање текстова о ЛГБТ популацији него у дневним новинама, а највише негативних текстова објављено је у Печату и то 13, што је 68 одсто од укупног броја ЛГБТ текстова, рекао је Аздејковић.
Извештај је забележио, како је рекао, „бум“ текстова о ЛГБТ популацији на веб сајтовима. На 161 сајту који су праћени, објављено је 2.272 текстова, а највећи број њих објављено је на сајту Блица, затим Курира, Б92, Телеграфа, Мондо и на сајту Танјуга.
Новинарка Тамара Скроза, која је анализирала таблоиде, рекла је да су у последње време медији прихватили термин ЛГБТ популација и да се на њиховим страницама могу све мање видети речи „лезбејка“, „педер“ и „транџа“.
„Има и даље тих речи, али све мање“, рекла је Скроза и додала да има и даље речи које новинари користе у својим текстовима, а које имају „дискриминаторски тон“.
Гордана Новаковић из Савета за штампу рекла је да иако има све мање негативних текстова у медијима о ЛГБТ популацији, има више жалби на њих.
То је, каже добро, јер то показује бољу информисаност ЛГБТ популације. Додаје да Савет прими око 20 одсто жалби мањина, а да су поповина од тога жалбе које је поднела управо ЛГБТ популација.