Новаковић: Ово је најгори могући предлог измена закона. Држава кажњава медије који признају Савет за штампу
(Извор: Цензоловка) Предлог измена Закона о јавном информисању и медијима, којим се на конкурсима за пројектно суфинансирање отежава положај медијима који признају надлежност Савета за штампу, а стимулишу медији који га не признају и неограничено крше Кодекс новинара, најгори је досад, а такав иде на јавну расправу – каже Гордана Новаковић, генерална секретарка Савета
У самом финишу процеса измена Закона о јавном информисању и медијима (ЗЈИМ), који траје већ две године, представници Министарства информисања и телекомуникација изнели су предлог који потпуно обесмишљава улогу Савета за штампу на медијским конкурсима за пројектно суфинансирање медија.
Министарство је, наиме, 1. септембра представницима медијске заједнице послало нови предлог за измене ЗЈИМ, којим признавање надлежности Савета за штампу није услов за учешће штампаних или онлајн медија на конкурсима за пројектно суфинансирање.
Међу критеријумима за оцену пројеката, ипак, остала је одредба о томе да треба узети у обзир прекршаје кодекса у претходних годину дана, али – само ако су кодекс кршили медији који признају надлежност Савета за штампу.
Дакле, према овом предлогу измена закона, медији који не признају надлежност Савета су привилеговани и могу да наставе да крше кодекс колико год хоће и да истовремено добијају новац из буџета – пошто то за њих неће важити када је оцењивање пројеката у питању.
„Ово је најгоре решење од свих које смо до сада имали. Ово је тотална супротност ономе што смо ми хтели да постигнемо предлогом те одредбе”, каже генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић.
„Као да неко ко пише не разуме шта је уопште суштина ове одредбе. Суштина нашег предлога је била да држава престане да финансира медије који континуирано крше Кодекс и то се спречава тако што би се узимали у обзир прекршаји Кодекса у последњих годину дана”, каже Новаковић и истиче да таква одредба већ постоји у Правилнику за пројектно суфинансирање медија, али да је сада треба уврстити у закон.
Казна за оне који – желе да раде професионално
Новаковић каже је Министарство новим предлогом „практично дискриминисало медије”, јер су они који признају надлежност Савета њиме „кажњени” и „неће моћи да пролазе на конкурсу уколико прекрше Кодекс, а свако за годину дана може то да уради”.
„Ови други (који не признају надлежност Савета, прим. нов) могу да крше Кодекс неограничено, јер се за њих неће тражити подаци о томе. Тако су потпуно у неравноправном положају”, каже Новаковић.
Саговорница Цензоловке сматра да је ово „скандалозно решење” којим се „заправо директно финансијски стимулишу они медији који не прихватају ни Кодекс, ни саморегулацију, ни било шта друго”.
Овај предлог новог Закона о јавном информисању и медијима ускоро иде на јавну расправу, очекује се да то буде већ наредне недеље.
Гордана Новаковић каже да се до тад ништа неће мењати у предлогу, а шта ће бити током јавне расправе – видећемо.
Она сматра да се спорна тачка у предлогу закона може регулисати једноставно: тако што ће се ставити да се од Савета за штампу траже подаци о прекршајима Кодекса „и тачка”, без наставка да се то односи на „медије који су прихватили пуну надлежност Савета за штампу”.
Намеру да изменама закона дискредитује улогу Савета за штампу, држава је показала у августу, када се процес договарања измена закона после дуже паузе наставио, о чему је Цензоловка раније писала: за Министарство информисања и телекомуникација била је проблематична одредба по којој би Савет за штампу био једино саморегулаторно тело које ће бити надлежно да за штампане и онлајн медије даје податке о томе да ли се придржавају професионалних и етичких стандарда. Министарство је оспоравало и одредбу која предвиђа да као услов за учешће на конкурсу за пројектно суфинансирање медиј мора да прихвати надлежност Савета за штампу, сматрајући је дискриминаторном.
Овакве измене закона су у директној супротности са предлозима које је држава током процеса усагласила са припадницима медијске заједнице. Такође су супротне ставовима који се налазе и у Акционом плану за примену Медијске стратегије, који је држава усвојила:
„Изменама регулативе прописати као обавезан критеријум поштовање Кодекса новинара Србије, ради коришћења средстава путем пројектног суфинансирања, на начин да штампани и онлајн медији који конкуришу за јавна средства морају да прихвате надлежност Савета за штампу.”
Ауторка: Даница Ђокић