„После овог мониторинга пријала би ми нека терапија“: Колико се поштује новинарски Кодекс у штампи?
(Извор: Н1) Колико се поштује новинарски Кодекс у дневној штампи? Или постоји ли члан Кодекса који није прекршен, истраживао је Савет за штампу и представио шестомесечни мониторинг дневних новина, рађен од 1. јула до 31. децембра прошле године. Особе које су шест месеци сваки дан читале девет дневних листова са националном покривеношћу поручују да се после тог посла не осећају добро.
Ало, Блиц, Данас, Вечерње новости, Информер, Курир, Политика, Нова, Српски телеграф, прочитајте сваки дан све од почетка до краја и требаће вам, кажу у Савету за штампу, рехабилитација.
„После овог мониторинга ја се буквално осећам злостављано и пријала би ми нека терапија“, рекла је Вера Дидановић из Савета за штампу.
„Читате нешто што не бисте читали, то је заиста у најмању руку токсично и заиста оставља траг“, додала је Тамара Скрозза из Савета за штампу.
А шта се све кршило? Истинитост извештавања, поготово од расписивања избора, па су грађани добијали овакве наслове.
„Лазовић: Ђилас је хомофоб и расиста. Ђилас: Избори су шанса да средимо Шолаку фреквенцију, иако он то никад није рекао и кад имате људе који летимичмо погледају наслове, они стичу утисак да су ти lljudi то заиста изјавили и то је немогуће променити“, каже Дидановић.
Крши се највише право на претпоставку невиности, заштита приватности, али и право на достојанство жртве. А извор су углавном комшије.
„То нису релевантни извори, ми не можемо комшијама толико да верујемо да бисмо то ставили у прилоге, јер ће они рећи „био је диван човек“ а он је овамо исекао жену“, поручује Скрозза.
Осим сумњивих извора било је много и сумњивих текстова, поготово када је тема масакр у Рибникару, односно малолетни К.К.
„Ми смо у последњих шест месеци сазнали да њему фали његов фризер, његова путовања, да неће да једе оно што се једе у болници. То је представљено као чињеница, а новинари се позивају на неимедовани извор или чак и измишљају, ја не бих искључила могућност да измишљају“, додаје Скрозза.
И тако дан за даном, новинарски Кодекс прекршен је више од четири хиљаде пута. Највише га је кршио Ало, најмање Данас, а Политика га крши све више. Најстарији дневни лист у Србији бележи највећи раст броја прекршаја.
Ауторка: Жаклина Таталовић