Представљене смернице за примену новинарског Кодекса у онлајн окружењу
(Извор: Блиц/Бета) – Смернице за примену Кодекса новинара Србије у онлајн окружењу, чији је циљ да разјасне недоумице самих новинара и обезбеде правилну примену професионалних стандарда у онлајн медијима, представљене су данас у Београду.
Према речима председника Радне групе која се бавила израдом тог документа Ђорђа Кривокапића, смернице садрже препоруке за сналажење новинара у одређеним околностима и омогућавају јасније разликовање уреднички обликованих медијских садржаја од оних које стварају корисници, попут коментара, или пропагандних садржаја.
– Смернице имају велики значај за медије и новинаре али и за Комисију за жалбе Савета за штампу као и за саме грађане – рекао је Кривокапић на конференцији за новинаре у Београду.
Према његовим речима, смернице се односе на традиционалне штампане медије са онлајн издањима, али су применљиве и на друге форме изражавања на интернету, где се на различитим платформама пласирају уреднички обликовани медијски садржаји.
Члан Радне групе Милош Стојковић казао је да смернице прате логику и структуру Кодекса новинара Србије као и да појашњавају најважнија правила која би онлајн медији требали да поштују.
– Поента приче је да Савет за штампу, као регулаторно тело, реши проблеме уочене у пракси. Кодекс се бави већином тих питања али се показало да правила треба додатно разрадити – рекао је Стојковић.
Он је казао и да је већина препорука усмерена на мале онлајн портале.
– Негде смо рекли медијима да морају нешто да поштују а негде смо дали препоруке за понашање. Трудили смо се да не намећемо медијима оно што не треба да им намећемо али смо их и позвали да сопственим правилима допринесу саморегулацији – казао је Стојковић.
Смерницама је иначе препоручено онлајн медијима и издањима, независно од врсте модерације коју користе, да израде правила објављивања кориснички створеног садржаја, односно коментара, у којима ће јасно навести које врсте садржаја не дозвољавају на својим каналима комуникације.
Онлајн медијима и издањима препоручено је и да у складу са својим техничким могућностима, развију систем обавештавања корисника о томе зашто одређени кориснички садржај није објављен (претходна модерација), односно зашто је одређени кориснички садржај уклоњен (накнадна модерација).