Представници вијећа за штампу из региона рјешавају проблеме онлајн новинарства
(Извор: Ослобођење) – Представници вијећа за штампу из Босне и Херцеговине, Србије, Македоније, Албаније, Црне Горе, Косова и Турске данас су почели разматрати проблеме саморегулацијских медија и онлајн новинарства на регионалном скупу у Коњицу.
– Током првог дана, у веома доброј дискусији, могли су се чути квалитети приједлози, на који начин да нове медије, веб портале, ставимо под саморегулацију с циљем да не нарушимо слободу изражавања у случају законске саморегулације – изјавила је Фени извршна директорица Вијећа за штампу у БиХ Љиљана Зуровац.
Медијски експерти такођер настоје пронаћи рјешења како би на интернетским порталима извјештавање догађаја било максимално професионално уз поштивање етичких стандарда без обзира на природу медија.
– Новинари, који пишу за портале, морају схватити да јавности дају итекако важне информације и да имају велику одговорност према тој јавности посебно што све већи број људи користи веб портале као изворе информација, јер су доступнији у односу на друге медије – сматра Зуровац.
Она је са УНЕСКО Програм консултантицом Adeline Hulin данас представила пројект “Изградња повјерења у медије у југоисточној Европи и Турској”, у оквиру којег Вијеће за штампу БиХ организира скуп у сарадњи с UNESCOм и Европском унијом.
Циљ пројекта је јачање слободе изражавања, слободног и правовременог приступа информацијама, те јачање капацитета слободних, професионалних медија и медијског плурализма.
То је основ на којем би новинари и медијске организације у југоисточној Еуропи и Турској требале бити препознате као кључни покретачи демократског, одрживог и мирног развоја у региону.
Затo је од значаја што ће и другог дана на скупу о теми “Изазови саморегулације медија и онлајн новинарства” говорити директорица европског Media пројекта, Центар за медије и друштво (Мађарска) Amy Brouillette, директорица Уредничко-правне службе у листу Guardian (Уједињено Краљевство) Gilian Phillips, добитник Пулитцерове награде за истраживачко новинарство и бивши уредник Columbia новинарске ревије (Мађарска) Dean Starkman, правни директор Share fondacije из Србије Ђорђе Кривокапић, генерална секретарка Савета за штампу Србије Гордана Новаковић и чланови Media NEThics – Регионалне мреже саморегулацијских тијела, преноси Фена.