Промене у Савету за штампу
(Извор: ФоНет) – Оснивачи Савета за штампу, два новинарска и два медијска удружења, одлучили су да, променама Статута овог саморегулаторног тела, укину право вета у Комисији за жалбе, приликом разматрања случајева кршења Кодекса новинара, саопштили су данас председници УНС, НУНС и председник Управног одбора Асоцијације медија.
На трибини „Нова правила рада Савета за штампу“, Љиљана Смајловић је оценила да је укидањем права вета оснивача демократизован рад Комисије за жалбе. Она је предвидела да ће се сада видети однос снага међу новинарским удружењима и медијским асоцијацијама, какве се одлуке доносе и ко претеже.
„Јако је важно и да људи знају шта су новинарски стандарди и шта је етички, а шта није“, објаснила је Смајловић на трибини, на којој су говорили и Вукашин Обрадовић и Зоран Секулић.
Смајловић је нагласила и да је Савет за штампу важан облик саморегулације и да уопште није важно да ли су оснивачи тог тела сагласни о сваком питању или не.
Смајловић, главна уредника дневног листа Политика, указала је, међутим, да није сагласна са одлуком Комисије за жалбе, донетом у четвртак увече, да је Политика прекршила Кодекс новинара када је писала о томе које све од невладиних организација и медија добијао америчке донације.
„Веома је важно ко финансира медије и како се тај новац троши“, напоменула је Смајловић и указала да је одлука у Комисији за жалбе о томе да је Политика прекршила Кодекс донета гласовима оних који су донације примали.
Обрадовић је, реагујући на ту изјаву, рекао да би требало сачекати да се одлука Комисије објави и да се види њено образложење. Он је замерио председници УНС што доводи у питање морални и префесионални интегритет чланова Комисије тиме што указује да су они гласали на основу чланства у неком од удружења, а не на основу свог суда.
Говорећи о изменама Статута Савета за штампу и Правилника о раду, Обрадовић је оценио да је важно и то што чланови Комисије сада имају право да и сами покрећу жалбе пред тим телом, јер су то до сада могле само заинтересоване стране. Он је напоменуо да чланови Комисије неће моћи да одлучују о случајевима кршења новинарске етике које су сами покренули пред тим телом.
Ни председник Управног одбора Асоцијације медија Секулић није желео да коментарише одлуку Комисије за жалбе у случају Политике док она не буде објављена и образложена.
Секулић је истакао да Асоцијација медија није добила ниједну примедбу на рад својих представника у Комисији за жалбе и да ни на који начин не утиче на њих приликом одлучивања.
Отворени смо за све евентуалне примедбе, додао је Секулић и нагласио да Асоцијација снажно подржава рад Савета за штампу, као саморегулаторног тела.
Секулић је прецизирао и да Комисија за жалбе има 11 чланова и да Асоцијација даје три члана, који су од професионалног и моралног интегритета. По два члана Комисије дају УНС и НУНС, једног Локал прес, а три члана долазе из јавности, објаснио је Секулић. Према изменама Статута Савета за штампу и Пословника о раду, у Комисији ће се од сада гласати већином од осам гласова и оснивачи неће имати вето.
У новом Управном одбору Савета, који би наредне недеље требало да буде конституисан, биће председници УНС, НУНС, Локал преса и Асоцијације медија, која ће имати још једног представника.