Са Савета за штампу из Ниша поручили да се најчешће крши Први кодекс – истинитост
(Извор: Јужне вести) Неистинитост, непотпуне, нетачне и неосноване информације, оптужбе, клевете, гласине, претпоставке, нагађања, нарушавање приватности и мизогинија, неке су од најучесталијих кршења новинарског кодекса, рекли су на 135. јавној седници Савета за штампу одржаној у Нишу на Филозофском факултету, када су чланови Комисије разматрали најновије жалбе грађана.
Генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић рекла је да су од почетка године разматрали преко 50 жалби, последњих 20 дана, најчешће су биле оне везане за трагедије које су се догодиле у Основној школли “Владислав Рибникар” у Београду и Младеновцу.
За сваку примљену жалбу Савет спрооди медијацију између жалиоца и редакција са циљем да се нађе обострано прихватљиво решење. Ако се до решења не дође, о жалби одлучује Комисија за жалбе, која свакога месеца дискутује о жалбама и доносе одлуке да ли је или није прекршен Кодекс новинара Србије – рекла је Новаковић.
Уколико установе да је дошло до кршења новинарског кодекса, медији који прихватају надлежност Савета за штампу су у обавези да објаве одлуку Комисије, каже Гордана Новаковић и додаје да је признавање редакције да је кодекс прекршен, врста моралне санкције, док за особу која се жалила, то признање представља вид моралне сатисфакције.
Професорка “Медијске етике” на Филозофском факултету у Нишу Ивана Стојановић Прелевић истакла је да њихов департман за новинарство изучава бројне предмете који се тичу питања етике и исправности понашања новинара, али да у Србији и даље не постоји слобода медија, те да о томе сведоче и бројна истраживања.
То утиче на информисање, осећај слободе и понашања у нашем друштву. Постоји глобални проблем, пад поверења у медије и новинаре, то је проблем са којим се не сусреће само наша земља, већ цела европа и Америка. Поставља се питање шта урадити да се поверење поврати, потребна је велика воља и рад, не само медија и новинара, већ и друштва, институције и публике да тражи оно што је за њих исправно – рекла је професорка Стојановић Прелевић.
Ово је била трећа седница Комисије за жалбе која се одржала у Нишу, претходне су одржане 2015. и 2018. године, у Градској кући и Филизофском факултету.
Савет за штампу основала су 4 медијска удружења, Асоцијација медија, Локални прес, Удружење новинара Србије и Независно удружења новинара Србије.
Аутор текста: Никола Ђукић