Савет: Штампа као ријалити програм
Председавајући Комисије за жалбе у Савету за штампу Иван Цвејић оценио је данас да поједине насловне стране превазилазе сваку меру, да се на штампу преливају непримерени садржаји из ријалити програма, због чега Комисија одлукама настоји да новинарски посао у очима свих буде посао који има јако озбиљну друштвену улогу и место.
„Ми нисмо пуританска група забринута за младе, само желимо да се професионално и одговорно бавимо послом, да новинарски посао у очима свих буде примеран и професионалан, посао који има јако озбиљну друштвену улогу и место“, казао је Цвејић на представљању извештаја о раду Савета и Комисије у периоду јануар-април.
У извештају се наводи да је у том периоду комисија примила 17 жалби међу којима су доминирале жалбе медија једних на друге, ауторске „крађе“, као и оне због дискриминације.
Цвејић је изразио незадовољство што се непримерени садржаји из ријалити програма налазе и у штампи – туче, увреде и порнографски садржаји за које се за кратко време може утврдити да крше кодекс.
Цвејић је навео да решење проблема види у суфинансирању медија, јер је један од предуслова за добијање новца из бужета, то како неки медиј стоји пред Саветом за штампу.
Уколико је неко учестало на мети жалби за нецивилизовано понашање, имаће мање шансе за добијање средстава и то ће бити начин да се полако уђе у фазу пристојности, казао је.
Улога Савета за штампу, ма колико изгледала мала прилично је важна када је реч о решавању проблема и увођењу саморегулације, рекао је Цвејић, главни и одговорни уредник агенције Бета.
„У Комисији мислимо да се ствари могу променити на боље уколико се сви довољно трудимо и уколико критеријум буде оштар према свима“, рекао је Цвејић и додао да постоје флагрантна, груба кршења кодекса новинара, али да многи примери не дођу до Комисије из процедуралних разлога.
Према речима генералне секретарке Савета за штампу Гордане Новаковић, комисија је уочила тренд пораста броја жалби због дискриминаторског саџаја, као и епидемију крађа ауторских права, да се текстови и фотографије преузимају без наводења извора.
Улога Савета за штампу и Комисије за жалбе у погледу заштите ауторских права прилично је важна, рекла је она.
Новаковић је оценила и да деца имају лош третман у медијима, гори од жена.
Чланица Комисије Тамара Скроза оценила је да тренутно у медијима имамо наслове због којих ћемо се стидети деценијама касније.
Она је додала да у кодексу новинара недостаје одредба да је нечасно на десетинама насловних страна прогонити некога ко је из различитих разлога у политичкој немилости.
23. април 2015. године, Бета