Савет: За шест месеци 5.715 текстова у којима је прекршен Кодекс новинара
(Извор: Н1) Прекршаји Кодекса новинара Србије забележени су током прошле године у 5715 новинарских текстова, показао је мониторинг Савета за штампу.
Током посматраног периода, од 1. јула до 31. децембра прошле године, Кодекс је највише кршио дневни лист Ало, други по броју прекршаја био Српски телеграф, док је на трећем месту лист Информер.
Из Савета за штампу кажу да се у односу на претходну годину бележи пораст броја прекршаја Кодекса, уз напомену да од прошле године на тржишту постоје два нова издања Објектив и новине Нова.
Кодекс су, традиционално, најмање кршили листови Данас и Политика.
Највећи пораст броја прекршаја евидентиран је када је реч о истинитости извештавања.
“То можемо различито да тумачимо, а наша претпоставка је да се овај скок десио приближавањем избора, односно почетком предизборне кампање” оценила је чланица Комисије за жалбе Савета за штампу, Тамара Скрозза.
Десет посматраних дневних листова често је у својим текстовима кршило и претпоставку невиности, плаћене или пр садржаје нису обележавали на прописан начин, а приметна је била и велика заступљеност узнемирујућихи порнографских садржаја.
“Број узнемирујућих садржаја је повећан због прича о томе на који начин је криминални клан мучио и убијао људе. Чињеница да су те информације долазиле из врха власти не аболира медије који су то преносили” наглашава Скрозза.
Додаје да је проблем је што деца не могу бити поштеђена таквог садржаја јер ће га видети на насловницама новина.
Новинарка НИН-а Вера Дидановић истакла је да је повећан број текстова за које се може сумњати да су креирани у једном центру, наслови су често измишљени или се у наслов извуче нешто што у самом тексту не постоји.
Она додаје и да је била приметна кампања где се у више различитих листова појављују углавном непотписани текстови у којима се критички извештава о некој појави.
“Као што је била јулска кампања о Унитед групи уз бројна кршења Кодекса новинара” истакла је она.
Новинарка је приметила и да су штампани медији прошле године често користили увредљиве речи, попут израза “шиптар”
“Дешава се да се не користи у самом тексту већ постоји очигледно уредничка интервенција да се тај израз извлачи у наслов” закључила је она.
Savet: Za šest meseci 5.715 tekstova u kojima je prekršen Kodeks novinara