Савет за штампу: Политички интереси не смеју бити испред интереса јавности
(Извор: НУНС) Последња овогодишња седница Комисије за жалбе Савета за штампу одржана је синоћ у Београду. Чланови Комисије одлучили су да је лист Ало прекршио Кодекс новинара Србије у више тачака.
На овој седници Комисија је одлучивала о једној жалби. Народни посланик и председник опозиционог Народног покрета Србије Мирослав Алексић се преко свог пуномоћника жалио на серију текстова о њему који су објављени у штампаном издању Ало-а.
Алексић се жалио на пет текстова који су објављени у периоду од 18. до 24. октобра у којима је он, како се наводи у жалби, окарактерисан као „понављач“, „јединичар“ и „корумпирани политичар“ и оптужен да је заједно са својим тастом проневерио јавни новац.
Неки од наслова објављених у Ало-у гласе: „Глуми поштењачину, а с тастом отимао државне паре“, 55 милиона у џеп за фиктивне послове“, „Ево како су Алексић и таст запошљавали. У џеп стрпали 55 милиона!“, „Алексић и таст радницима отели милионе“, „Алексић подизао милионе у кешу“, „Алексић гурао лажне пројекте. Штитио га Г17“ итд.
Уз текстове су објављене фотографије Мирослава Алексића и његовог таста.
Алексић тврди да су у овим текстовима изнете „неистините, увредљиве и непроверене информације“ и да је њему и његовој подорици нарушен углед и повређена част.
Како наводи његов пуномоћник, Алексића нико из листа Ало није контактирао у вези са наводима из текста, а нагласио је и да Алексић никада није кривично осуђиван нити је против њега покренут било какав кривични поступак.
Алексић није упутио деманти на ове текстове редакцији, али је је јавно демантовао те наводе у медијима и у Скупштини, те је сматрао да нема смисла упутити демати и редакцији, поготово што, како се наводи у жалби, ови текстови имају за циљ дискредитацију Алелсића, а не информисање грађана.
Ало: Алексић је јавна личност и мора да трпи критику
Пуномоћници издавача новина Ало, Адвокатска канцеларија Исаиловић и партнери у одговору на жалбу у целости оспоравају наводе Алексића.
Они се позивају на то да је тужилац јавна личност и да је дужан да трпи критику која се односи на његов рад. Такође, наводе да је жалилац већ поднео тужбе Вишем суду против листа Ало и да нема интерес да се због спорних текстова води поступак пред професионалним удружењима, те су предложили да Савет за штампу одбаци жалбу као неосновану.
Генерална секретарка Савета Гордана Новаковић је на почетку дискусије рекла да то што је Алексић поднео тужбе, не значи да нема право да се жали и Савету за штампу, јер је реч о два потпуно одвојена поступка.
Комисија: Ако је неко јавна личност то не значи да медији могу свашта да објављују без доказа
Оливера Милошевић, која у Комисији представља Удружење новинара Србије, рекла је да је сагласна са предлогом Савета за штампу и додала да сматра да је прекршено и право на приватност у овом случају.
„Уколико бисмо донели одлуку да ово није прекршено, практично бисмо обесмислили ову тачку и отворили врата дискредитацијама сваког ко уз своје име има префикс јавна личност или функционер“, рекла је Милошевић и додала да је критика јавних личности у реду, али уз аргументе, доказе и у складу са професионалним стандардима.
Представница Независног удружења новинара Србије Тамара Скрозза се слажила са Оливером Милошевић када је у питању кршење приватности.
„Велики део ових текстова се односи на таста, који уопште не би био тема медија да није таст Мирослава Алексића. Имамо ситуације да се у таблоидима ‘чачка’ по породицама само зато што су то људи који не мисле исто политички као уредници ових медија“, навела је Скрозза.
Филип Шварм, који представља Асоцијацију медија у Комисији, је рекао да је он први пут о тасту Мирослава Алексића чуо од Александра Вучића у једном од његових обраћања нацији.
„Дакел, Вучић је директно увео таста као политичку фигуру. И сад имамо таста као трстеничког магната. Читава та прича око Алексића се врти око таста. Овде није у питању јавна личност. Напросто, ово је блаћење једног човека који је случајно таст Микија Алексићу“, рекао је Шварм.
Још један представник Асоцијације медија, Златко Чобовић, предложио је да Комисија гласа и о на прећуткивању чињеница.
„У тексту пише да су они ‘стрпали у џеп’, ‘опљачкали’, ‘отимали’ и тако даље од 2009. до 2012. По мени је прећуткивање чињеница то што у тексту није наведено да од 2012. (до када су се наводно дешавале злуоптребе), па до 2023. државни органи нису ни саслушавали Алексића нити су испитивали те околности“, рекао је Чобовић.
Филип Шварм је на на крају додао да сви ови текстови изгледају као да их је писао неко из Српске напредне странке и однео у Ало да објави, јер су они само потврда онога што говори Александар Вучић у својим обраћањима нацији.
Ало је прекршио Кодекс у више тачака
Чланови Комисије за жалбе једногласно су одлучили да је лист Ало прекршио кодекс по више основа.
Прекршене су све тачке Кодекса које се тичу истинитости извештавања, пре свега тачног, објективног и потпуног извештавања. Затим, одредбе које се односе на независност од притисака, у смислу да економски и политички интереси не смеју да утичу на уређивачку политику. Образложење је да се у текстовима јасно види политичко сврставање.
Будући да су извори информација у текстовима анонимни и нема више независних извора који потврђују информације, а истовремено су изостављене чињенице које могу да утичу на расуђивање јавности, Комисија је одлучила да новинари листа Ало нису поступили са дужном новинарском пажњом.
Прекршене су и одредбе о одговорности новинара. Наиме, новинар је одговоран читаоцима и ту одговорност не сме да подреди другим интресима.
И на крају Комисија је одлучила да је Ало у овом случају нарушио и приватност, достојанство и интегритет људи о којима је писао.
Снимак седнице Комисије за жалбе