Савет за штампу: Политика, Ало, Информер и Новости прекршили Кодекс у текстовима о Скроззи
(Извор: ФоНет/Н1) Портали Политика, Ало, Информер и Вечерње новости, прекршили су Кодекс новинара Србије у више тачака у текстовима о новинарки и заменици главног и одговор уредника и ФоНета Тамари Скроззи, закључила је данас Комисија за жалбе Савета за штампу.
У одлуци је наведено да су текстови практично идентични у сва четири медија, с тим што Политика није у наслов ставила наводну тврдњу да је Вучића требало убити у ноћи између 5. и 6. октобра, па у том медију није прекршена смерница из тачке 1 поглавља 2 по којој наслов мора да одговара суштини текста. Све остале одредбе прекршене су као и на остала три портала.
„Потпуно је јасно да Тамара Скрозза није рекла оно што се тврди у овим насловима, нити је уопште поменула Александра Вучића или било какво убиство“, те да је реч о злонамерној нетачној интерпретацији онога што је рекла, нагађају медија, који је читаоцима представљен као чињеница.
„Тиме су прекршене тачке 1, 2, 4 и 5 поглавља 1, јер је ‘извештавано’ нетачно, необјективно, без прављења разлике између чињеница и препостваки и коментара, изнете су озбиљне, потпуно неутемељене опружбе на рачун Тамаре Скроззе, а уз све то новинари ни једног од ова четири медији је нису позвали да, уколико је било потребе, објасни шта је тачно мислила“, оценио је Савет за штампу.
Такође, прекршена је и одредба по којој економски и политички интереси издавача не смеју утичу на њихову уређивачку политику тако да је последица необјективно информисање јавности (тачка 2 поглавља ИИ).
Прекршене су и остале тачке на које је подносилац жалбе Златко Чобовић указао: тачке 1 и 6 поглавља ИВ и тачке 1, 3 и 4 поглавља В.
Додаје се и да, се када је реч о прекршајима одредбе која се односи на ауторска права, не може се са сугурношћу тврдити ко је аутор спроних текстова, те би доношење одлуке у вези са овим било засновано на нагађају. Закон о јавном инфромисању и медијима прописује обавезу да текстови буду потписани, али таква одредба не постоји у Кодексу.
Одлука је донета једногласно.
У расправи је напоменуто да је министар информисања Дејан Ристић „досољавао“ подршком хајке коју су против Тамаре Скроззе водили таблоиди.
Истакнуто је и да је реч о директном угрожавају безбедности Скроззе и њене породице, као и о „највулгарнијем и најопаснијем таргетирању“