Савет за штампу: Промене за ефикаснији рад
(Извор: ртс.рс) – Представници Савета за штампу представили су измене статута и пословника о раду Комисије за жалбу, којим је укинуто право вета чланова на одлуке које су усвојене.
Председница Удружења новинара Србије Љиљана Смајловић је подржала промене уз образложење да се ту ради „о важном облику саморегулације“.
„Уопште није битно да ли се слажемо, да ли негде погрешимо…али је важно да на једном месту сви седимо и да више не постоји могућност вета једног од оснивача Савета“,рекла је она.
Према њеним речима, то значи да више не може ни УНС ни Независно удружење новинара Србије (НУНС) „ни нико други да спречи Комисију жалбе да донесе неку одлуку само зато што му се то не свиђа“.
„Мислим да смо тиме демократски унапредили рад Комисије и да је то добро јер ће се ствари боље видети као и какав је однос снага, ако не у српском новинарству онда између медијских удружења власника“, рекла је она.
Председник Управног одбора Асоцијације медије Зоран Секулић је рекао је да та асоцијација „снажно подржава саморегулацију и подсетио да та асоција представља пословно удружење са издавачима различите оријентације.
„Подржавамо јачање рада и већу ефикасност Савета за штампу“, рекао је Секулић који сматра да је добро и што је дошло до промена у саставу Управног одбора „не само персонално него и у начину одлучивања јер то повећава (његов) кредибилитет и ефикасност“.
Он је навео и да та асоцијација подржава одлуку „у којој је у Комисији за жалбе искуључено право вета“ објаснивши да „то с једне стране такође треба да повећа ефикасност а с друге стране да повећава и одговорност чланова Комисије за жалбе“.
Председник НУНС-а Вукашин Обрадовић је оценио да се ради о изузетно важним променама међу којима је истакао то што и чланови Комисије могу поднети жалбу.
Према његовим речима, то знатно проширује могућност да Савет за штампу постане оно што би требало да буде и „да на много шири начин и разматра стање у медијима и поштовање етичког кодекса“.
„Судбина медијских реформи зависи генерално гледано и од доследне имплементације медијских закона из 2014. године и јачања капацитета регулаторних и саморегулаторних тела“, указао је Обрадовић.