Савет за штампу: Српски телеграф прекршио кодекс текстовима о Радомиру Лазовићу
(Извор: Цензоловка) Комисија за жалбе Савета за штампу једногласно је утврдила да је Српски телеграф прекршио кодекс новинара у текстовима у којима се помињу посланик Скупштине Србије Радомир Лазовић и његов отац, објавило је Удружење новинара Србије.
Лазовић се жалио на текст објављен на насловној страници дневног листа Српски телеграф и на садржај који је дан касније у његовом онлајн издању Република, у којем је он представљен као део криминалне организације Вељка Беливука, коме се суди за низ убистава. Посланик је послао деманти, али га редакција Српског телеграфа није објавила, са образложењем да је у спорном тексту реч о мишљењу, а не о чињеницама, и да се не може објавити деманти на нешто о чему је било речи у скупштинској расправи.
Лазовић је жалбу Савету за штампу упутио и на текст у коме се наводи да је „његов отац силовао Американку“. Тај текст је, како је пренето, усмерен на то да га увреди објављивањем непроверене информације из анонимног извора, погрешно је наведено име његовог оца и указано је да не постоји јавни интерес за објављивање ове информације.
Представница Локал преса у Комисији за жалбе Надежда Будимовић рекла је да је тај текст пример како се не сме радити у новинарству и како се злоупотребљава поседовање медија и могућност да се јавном речју утиче на градјане.
Поред тога, УНС је навео да је Комисија за жалбе једногласно одлучила да су Пећиначке новине прекршиле поглавље Одговорност новинара Кодекса новинара Србије због одбијања да објаве деманти Демократске странке на саопштење Српске напредне странке у којем се помињу Демократска странка и пољопривредници те општине. Председник Општинског одбора Демократске странке у Пећинцима Никола Машић је у жалби навео да је у том тексту неколико неистина, а лист није хтео да објави деманти.
Та жалба је, по речима представнице Независног удружења новинара Србије у Комисији за жалбе Тамаре Скроззе важна јер, како је рекла, често има објављивања саопштења једне стране, а изостављања става друге.
Комисија за жалбе одлучила је једногласно и да је Глас Западне Србије у тексту „Да није смешно, било би жалосно – Чачанке доживеле да их предводи Павле Јелесиљевић“ прекршио тачку Кодекса о етици и култури јавне речи која припада поглављу Одговорност новинара. Жалио се управо активиста Павле Јелесиљевић који је навео да су у тексту на том порталу објављене многе неистине и да му није пружена прилика да то демантује.
Комисија је одлучила и да редакција портала Ало није прекршила Кодекс јер је објавила снимак човека који је коментарисао Светско првенство у фудбалу.
Дарко Геџић жалио се због тога што га је новинар портала Ало снимио, не рекавши му да ће овај разговор бити објављен на Јутјуб каналу те медијске куће и да је замолио редакцију да уклони видео-снимак због проблема које би могао имати на послу, али да то није учињено.
Редакција Ало је у одговору навела да се из снимка види да је саговорник сам пришао и да му је било јасно да ће бити снимљен, а то што говори објављено.
Savet za štampu: Srpski telegraf prekršio kodeks tekstovima o Radomiru Lazoviću