Савет за штампу треба да унапреди процедуре
Савет за штампу је за три године постојања израстао у веродостојно саморегулаторно тело на српској медијској сцени, али још није довољно видјив и треба да унапреди процедуре за одлучивање и спровођење својих одлука, оценила је Норвешка амбасада која је подржала оснивање Савета.
Савет за штампу основан је 2011, уз финансијску подршку Амбасаде Норвешке, а предуслов за то био је договор два новинарска удружења НУНС и УНС у марту 2009. да усвоје заједнички Етички кодекс.
Савет за штампу чији је главни задатак надгледање поштовања новинарског Етичког кодекса у штампаним и онлајн медијима данас окупља 14 дневних листова, 26 магазина, 34 локална издања, два веб портала и две новинске агенције.
Током 2013. Савету је поднето 70 жалби, а у првих шест месеци ове године 146, од којих је 55 одбачено, док је у 46 случајева утврђено да је прекршен новинарски Етички кодекс.
Недовољна видљивост, као и чињеница да издавачи нерадо обавештавају читаоце о одлукама Комисије за жалбе главни су проблеми са којима се Савет за штампу данас суочава, а пракса је показала да проблема може бити и приликом доношења одлука у Комисији за жалбе.
Норвешки амбасадор Нилс Рагнар Камсваг оценио је да је оснивање Комисије за жалбе допринело јачању професионалне и етичке дебате у медијима и међу медијским актерима.
Поводом трогодишњице оснивање Савета, амбасадор Камсваг је оценио да он постепено преузима улогу коју би требало да има као саморегулаторно тело.
„Највећи изазов пред којим се у тешкој економској ситуацији може наћи јесте економска одрживост Савета“, оценио је норвешки амбасадор.
14. октобар 2014. године; Бета