Српски телеграф, Ало, Информер, Вечерње новости, Курир и Блиц чак 2.613 пута прекршили новинарски кодекс
(Извор: Данас) Дневни листови у Србији прекршили су Кодекс новинара Србије у 2.715 текстова од 1. октобра 2022. године до 31. јануара 2023. године, речено је данас на представљању мониторинга дневних новина у Србији који је спровео Савет за штампу.
Председавајућа Комисији за жалбе Савета за штампу Тамара Скрозза рекла је да „шампиони у кршењу Кодекса“ остају исти, па је на првом месту Српски телеграф са 642 текста, Ало са 600 и Информер са 540 текстова.
На четвртом месту су Вечерње новости са 328 текстова у којима је прекршен Кодекс, на петом Курир са 320, шестом Блиц са 183 текстова, Нова са 50, Политика са 30 и Данас са 22 текста.
Она је рекла да је лист Курир „остварио велики напредак“ и да је у октобру 2018. имао 137 текстова у којима се крши Кодекс, а у октобру 2022. године 72 текста.
Међи су највише кршили поглавље четири Кодекса – 1.394 пута, а то поглавље обухвата претпоставку невиности, неозначено оглашавање, објављивање непримереног и порнографског садржаја, поглавље 1. које се односи на истинитост изражавања 1.003 пута и 7. поглавље које се односи на кршење права на приватност и откривање идентитета деце 722 пута.
Скрозза је указала да штампа детаљно преноси дешавања у ријалити програмима и указала да се у текстовима на странама посвећеним естради користи непримерен речник који није обележен звездицом, а да се тај речник преноси и на остале новинске целине.
„Простаклуци се шире и на друге делове медија, они више нису само у естради, већ у свим деловима – ‘Са Нове вас Пинокио зове’, ‘Будале Вјоса и Курти неће у Отворени Балкан’ – то су наслови. Приметно је да медији не презају од узнемиравајућих садржаја – то је по мом мишљењу због суђења Вељку Беливуку. То се без пардона преноси, а да се не размишља о јавном интересу“, рекла је Скрозза.
Новинарка Вера Дидановић рекла је да је њен утисак да постоји невероватна лакоћа у кршењу Кодекса новинара Србије, уз свест да се правила крше јер се то одређеном медију у одређеном тренутку исплати.
„Највише је прекршаја у три рубрике – политика, хроника и естрада. У политичкој рубрици се крше норме на истинитост извештавања, пласирају се неистине, као чињенице се представљају нагађања и претпоставке“, рекла је Дидановић.
Она је додала да су у хроници видљиви покушаји да се мање крши претпоставка невиности, док на страницама естраде све мање има извођача и произвођача поп културе, а све више преношења ријалити програма.
„На естрадним страницама је велики број кршења права на приватност. Ове године је био пример био случај глумице Анђелке Прпић. То се претворило у тортуру не само Прпић, већ њеног партнера и њеног нерођеног детета“, рекла је Дидановић.
Говорећи о ријалити програмима, Скрозза је указала да долази до „радикализације ситуације“.
Она је навела да у ријалитију, у одвојеној просторији, живи једно дете које је ту рођено и расте, да су били познати име и презиме детета, а његов лик је до скоро био скриван у јавности, али да се сада оно видело у телевизијском програму, а штампани медији објавили његову фотографију уз благо блуровано лице.
„Ја сам фасцинирана чињеницом да надлежне институције не реагују“, рекла је Скрозза.
Генерална секретарка Савета за штампу Гордана Новаковић рекла је како је приметно да се новинари жале Комисији савета за штампу међусобно једни на друге, као и да су почеле да им се обраћају политичке странке и посланици.
Скрозза је рекла да су „многи нагрнули да конкуренцију или политичке неистомишљенике оцрне пред Саветом“, јер је речено да ће се реч Савета слушати више када је реч о медијском суфинансирању.