Стална радна група: Унапредити безбедност новинара на протестима, извештачи да поштују Кодекс
(Извор: Глас Америке) БЕОГРАД — Стална радна група за безбедност новинара, у којој представници новинарских и медијских удружења сарађују са представницима тужилаштва и полиције како би ниво безбедности новинара био унапређен, апеловала је на организаторе и учеснике јавних окупљања да омогуће новинарима и медијским радницима несметан и сигуран рад.
У саопштењу се наводи да новинари и медијски радници који извештавају са јавних окупљања имају обавезу да, као и приликом обављања свих других новинарских задатака, поштују професионалне стандарде и Кодекс новинара Србије.
Униформисани полицајци и они који о безбедности учесника скупа воде рачуна без видљивих ознака, у цивилној гардероби, дужни су да новинарима и медијским радницима омогуће безбедан рад, пруже потребне информације и сарађују како би кретање новинара и њихових екипа било несметано.
Новинари и медијски радници дужни су да поштују полицијска упутства која се издају уколико дође до ванредних догађаја, наводи се у саопштењу које је проследило Удружење новинара Србије.
Уколико новинар и медијски радник буде нападнут због обављања свог посла, Стална радна група подсећа да тужилаштво покреће хитан поступак са роком од 48 сати, како би се идентификовали и пред суд извели осумњичени.
Новинари и медијски радници којима је приликом обављања посла претњама угрожена безбедност уживају исти степен заштите као највиши државни званичници – судије, тужиоци, полицијски службеници.
Кривични законик предвиђа за ово дело казну затвора од шест месеци до пет година.
Уколико се догоди ситуација у којој је новинару или медијском раднику, док је испуњавао професионалне задатке, била угрожена безбедност потребно је да то пријави полицији и/или новинарским удружењима како би се поступило у складу са механизмом пријављивања и гоњења починилаца установљеним у оквиру Сталне радне групе.
Савет за штампу и организације за заштиту деце: Медији да извештавају одговорно
Новинари и медијски професионалци који раде у складу са Кодексом новинара уживају заштиту професионалних удружења. Стална радна група за безбедност новинара оформљена је пошто је 2016. године потписан Споразум о сарадњи и мерама за подизање нивоа безбедности новинара.
Групу чине представници Врховног јавног тужилаштва, Министарства унутрашњих послова, УНС, Независног удружења новинара Србије, Независног друштва новинара Војводине, Асоцијације независних електронских медија, Асоцијације медија и Асоцијације онлајн медија, док Мисија ОЕБС има статус посматрача.