Одржана Legal leaks радионица
Савет за штампу успешно је реализовао дводневну радионицу за новинаре „Legal leaks“, у којој је учествовало тридесетак новинара из целе Србије. Радионица, одржана 16. и 17. јуна у Прес центру Удружења новинара Србије, организована је у сарадњи са Европском комисијом, Унеском и организацијама Access Info Europe и SEENPM.
Новинари и медији се врло често суочавају са баријерама у приступу информацијама, нарочито ако се информације односе на корупцију, организовани криминал, кршење људских права и друге осјетљиве области новинарског извјештавања. Зашто је важно да новинари у свакодневном раду користе своје право на приступ информацијама, а каква је пракса спровођења закона о слободном приступа информацијама у Србији, која, иначе има најбољи закон на свету, на који начин медији могу добити податке од Европске уније, како могу да користе отворене базе података, и како да добијене информације презентују уз поштовање етичких, професионалних стандарда прописаних Кодексом новинара Србије, била су најзначајнија питања о којима су разговарали учесници радионице.
Радионицу је отворио Родољуб Шабић, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, који је истакао да новинари имају обавезу да трагају за информацијама, али и да је за то потребно имати знања и вештине. Присутне новинаре је поздравила и Аделин Хулин, представница Унеска која је истакла значај саморегулације у примени етичких стандарда професије.
Хелен Дарбшире, извршна директорка организације Access Info Europe рекла је да је приступ информацијама основно људско право које је гарантовано уставима бројних земаља, укључујући и Србију, као и да 48 од укупно 56 земаља чланица ОЕБС-а има посебан закон о приступу инфомацијама. Она је новинаре упознала са законима других европских земаља и могућностима добијања информација из тих земаља, као и од Европске уније. Са нашим законом и правима која имају новинаре је упознала Наталија Ћетковић, помоћник генералног секретара повереника за информације од јавног значаја, док је уредник портала „Пиштаљка“ Владимир Радомировић говорио о искушењима везаним за заштиту извора информација и проверу података добијених од „узбуњивача“.
Други дан радионице био је посвећен већим делом медијској етици и раду, јединог саморегулаторног тела у Србији, Савета за штампу. О разликама између регулације и саморегулације, норвешком моделу који је изабран као најприхватљивији и за Србију и о томе колико су медији спремни да прихвате одлуку својих колега да су се огрешили о професионалну етику говорила је Љиљана Смајловић, председница Савета за штампу и председница УНС-а. Последња сесија била је посвећена статистичком новинарству, односно употребама база података у истраживачком новинарству. Александар Ђорђевић, новинар БИРН-а, да колегама практичне савете о томе које су им све могућности на располагању приликом претраге и анализе великог броја база података.
Сви учесници радионице добили су Legal Leaks приручник на српском језику, који даје детаљна упутства о томе како поднети захтев за приступ инфомацијама у више од 40 земаља.