Саопштење за јавност
Савету за штампу обратио се ових дана старатељ девојчице која је из текстова на веб сајтовима два дневна листа сазнала детаље о својој породичној трагедији. Текстови, у којима су наведени име и презиме детета, место у којем је живело са родитељима, место у којем живи у хранитељској породици и низ других детаља из породичног живота, објављени су још пре четири године. Девојчица их је, међутим, открила тек недавно, пошто је сада довољно одрасла да користи Интернет.
На молбу старатеља, Комисија за жалбе Савета за штампу је од редакција затражила да спорне текстове уклоне са сајтова, што су оне и учиниле, али је, на жалост, штета већ направљена.
Комисија за жалбе, због тога, подсећа све штампане медије да су, по Кодексу новинара Србије, обавезни да штите права и достајанство деце, жртава трагедија и свих других угрожених група. Не постоји јавни интерес који би у оваквим случајевима оправдао откривање идентитета малолетника и новинари у уредници тога морају да буду свесни.
Морају такође да знају и да заштита приватности и идентитета подразумева не само заштиту имена, већ и свих других података који би могли да упуте на идентитет детета – фотографија, адреса, имена рођака или суседа.
Новинари и уредници морали би да разумеју и да, у ери интернета, њихови текстови остају трајно лако доступни свима и да и несмотрено откривање идентитета може утицати на читав живот особе о којој пишу, и да буду свесни додатне одговорности коју због тога имају.
КОМИСИЈА ЗА ЖАЛБЕ САВЕТА ЗА ШТАМПУ